Dwadzieścia lat temu Kościół Pokoju w Świdnicy został wpisany na prestiżową listę światowego dziedzictwa UNESCO, obejmującą obiekty kulturowe i przyrodnicze o największej wartości, uznane za wspólne dobro ludzkości i objęte szczególną ochroną. Z okazji rocznicy tego wydarzenia w świdnickiej świątyni odbędzie się wyjątkowy koncert, a także konferencja połączona z recitalem organowym.
„Wyjątkowe świadectwo tradycji budownictwa szkieletowego doprowadzonego do granic możliwości technicznych”, „wyjątkowy przykład współżycia sztuki barokowej i teologii luterańskiej”, „dzieło sztuki formą i treścią ściśle związane z sytuacją polityczną licznej i dynamicznej grupy ewangelików, ledwie tolerowanej przez władze” – takie były opinie specjalistów w czasie, gdy świdnicka świątynia aspirowała do grona najbardziej wyjątkowych obiektów na świecie. Decyzję o wpisaniu Kościołów Pokoju w Świdnicy oraz Jaworze na listę światowego dziedzictwa UNESCO podjęto ostatecznie 13 grudnia 2001 roku w Helsinkach.
– W wyniku nakazów narzuconych przez ówcześnie panującą na tych obszarach austriacką monarchię Habsburgów, stawianie Kościołów Pokoju wymagało od budowniczych zastosowania pionierskich, kompleksowych rozwiązań konstrukcyjnych i architektonicznych, nigdy wcześniej nie praktykowanych, zwłaszcza na płaszczyźnie architektury drewnianej. Na ich zadziwiającą wyjątkowość składa się również fakt, iż pomimo powszechnego sceptycyzmu wobec trwałości i solidności wzniesionych obiektów, przetrwały one do dnia dzisiejszego. Kościoły Pokoju noszą wyjątkowe świadectwo rozwoju szczególnego rodzaju siły politycznej w dobie siedemnastowiecznej Europy, nasyconej ogromną duchową mocą i zaangażowaniem. Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy to największe w Europie obiekty sakralne zbudowane w konstrukcji szkieletowo-reglowej. Obydwa protestanckie kościoły zostały wzniesione w połowie XVII wieku, po zakończeniu wojny trzydziestoletniej, która spustoszyła wielkie obszary Europy. Podpisując traktat pokojowy w Westfalii w 1648 r. monarcha austriacki zezwolił protestantom z Dolnego Śląska wznieść trzy “kościoły pokoju”. Miały upamiętnić zakończenie wyniszczającej wojny i koniec konfliktu religijnego – uzasadniano decyzję Komitetu Światowego Dziedzictwa.
W dniach 10-11 września świętowany będzie jubileusz 20-lecia wpisania świdnickiej świątyni na listę światowego dziedzictwa UNESCO (program wydarzeń poniżej). Z tej okazji zajrzeliśmy ostatnio do wnętrza Kościoła Pokoju. Zobacz galerię zdjęć:
10 września 2021, Kościół Pokoju w Świdnicy
Konferencja „Drewno nie może czekać!”
11.00
Otwarcie i wprowadzenie do konferencji
bp Waldemar Pytel
11.30-11.50
Nadzwyczajna uniwersalna wartość
prof. dr hab. Jacek Purchla, Wiceprezydent Europa Nostra
11.50-12.10
Kościół Pokoju na tle XVII-wiecznej architektury szkieletowej
dr hab.inż. Ulrich Schaaf, prof. Uniwersytetu Mikołaja Kopernika
12.10-12.40 – sesja pytań
12.40-13.00
Kryteria wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Kościołów Pokoju w Świdnicy i Jaworze
dr Grzegorz Grajewski, dyrektor oddziału terenowego Narodowego Instytutu Dziedzictwa we Wrocławiu
13.00-13.20
Drewno nie może czekać – badania, realizacja, potrzeby
Ryszard Wójtowicz, główny konserwator Kościoła Pokoju w Świdnicy
13.20-13.50 – sesja pytań
14.00-14.20 – recital organowy
dr Maciej Bator, kantor Kościoła Pokoju w Świdnicy
11 września 2021, g. 18.00, Kościół Pokoju w Świdnicy
Jubileuszowy koncert
Rafał Blechacz – fortepian
Łukasz Borowicz – dyrygent
Orkiestra Filharmonii Poznańskiej
Róża Światczyńska – prowadzenie koncertu
Program:
Ewa Fabiańska-Jelińska, Adagio pamięci ofiar zamachu na World Trade Center w Nowym Jorku (utwór zamówiony przez Filharmonię Poznańską – światowe prawykonanie) [7’]
Wolfgang Amadeus Mozart, XXIII Koncert fortepianowy A-dur KV 488 [26’]
Wolfgang Amadeus Mozart, XL Symfonia g-moll KV 550 [30’]
Wstęp na konferencję 10 września 2021 roku jest wolny. Bezpłatne wejściówki na jubileuszowy koncert 11 września 2021 roku będzie można pobrać od dnia 2 września 2021 roku poprzez stronę Świdnickiego Ośrodka Kultury.
/Kościół Pokoju w Świdnicy, opr. mn/
fot. Dariusz Nowaczyński