Strona główna 0_Slider Walczą o środki na przebudowę Rynku, remont teatru, ulic oraz podwórek

Walczą o środki na przebudowę Rynku, remont teatru, ulic oraz podwórek

2

Świdnicki magistrat złożył trzy wnioski o dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Wśród zgłoszonych zadań znalazł się warty ponad 30 mln złotych projekt związany z przebudową Rynku oraz teatru miejskiego.

Pierwszy złożony przez świdnicki magistrat projekt dotyczy dróg w mieście. W założeniach ma on poprawić stan infrastruktury drogowej, szczególnie w obszarach przemysłowych i poprzemysłowych. Zgłoszono w sumie 7 ulic do remontu o łącznej długości 3 kilometrów, są to m.in. ulica Inżynierska oraz ostatni odcinek ulicy Kraszowickiej. Zadania te mają poprawić dostępność terenów inwestycyjnych oraz obszarów ważnych społecznie: szpitala oraz zabytkowego i kulturalnego centrum miasta. Całość mają wzbogacić ścieżki rowerowe wzdłuż remontowanych odcinków jezdni. Wartość wnioskowanego dofinansowania to 38 milionów złotych.

Kolejne zgłoszone zadanie związane jest z rewitalizacją zabytkowej części miasta i dotyczy przemiany przestrzeni publicznej wewnątrz dwóch kwartałów świdnickiego śródmieścia. Uzyskane dofinansowanie ma pozwolić na zmianę oblicza obecnie zaniedbanych przestrzeni, dodanie im nowych funkcji, ułatwienie korzystania z tych terenów osobom niepełnosprawnym ruchowo, a także wzbogacenie centrum miasta o nowe nasadzenia zieleni.

Ostatnim projektem, który miasto Świdnica zgłosiło w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład jest przebudowa infrastruktury drogowej w Rynku wraz z rewaloryzacją obiektu zabytkowego Rynek 43. Projekt opiewający na ponad 30 milionów złotych pozwoliłby przebudować cały Rynek wraz z siecią wodno-kanalizacyjną i deszczową oraz oświetleniem. Dodatkowo przeprowadzony byłby remont teatru miejskiego – zabytkowego obiektu użyteczności publicznej w bloku śródrynkowym, dokonując jego kompletnej modernizacji. Chodzi tu m.in. o remont dachu, elewacji, stolarki, instalacji, nagłośnienia, wentylacji, klimatyzacji, sceny, windy, pomieszczeń socjalnych i sanitariatów z dostosowaniem obiektu do potrzeb osób z niepełnosprawnością.

Mam nadzieję, że odmiennie jak w przypadku dwóch ostatnich „rozdań” dotacji w ramach Funduszu Inwestycji Lokalnych, tym razem pieniądze trafią do wszystkich samorządów w Polsce. Przypomnieć bowiem należy, że środki te mają pobudzić inwestycje lokalne i realizować takie zadania, które wpływają na rozwój miast i wsi, a cały projekt wynika z intencji pobudzenia gospodarki po kryzysie covidowym – wskazuje prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska. Jak dodaje, samorządowcy liczą na to, że „sposób rozdziału środków będzie sprawiedliwy”.

/UM Świdnica, opr. mn/

Poprzedni artykułPędził 113 km/h przez Boleścin
Następny artykułZnów dopisała frekwencja