Fundacja Ładne Historie niezmiennie od kilku już lat animuje w wakacje świdnickie podwórka, jednak w tym roku ich działania rozszerzyły się znacznie poza Lato na podwórku dzięki nowym inicjatywom podejmowanym w odpowiedzi na pojawiające się potrzeby. W lipcu i w sierpniu tego roku zespół Fundacji można spotkać w różnych miejscach Świdnicy aż sześć dni w tygodniu.
Zaczarowany świat podwórek
Od poniedziałku do czwartku w godzinach 16:30-19:30, przez dziesięć tygodni aż do końca sierpnia, można wziąć udział w bezpłatnych zajęciach edukacyjno-animacyjnych dla dzieci w czterech wybranych lokalizacjach:
- Poniedziałki na Osiedlu Zarzecze (boisko przy ul. Kilińskiego za blokami TBS)
- Wtorki na Osiedlu Zawiszów (skwer przy Szkole Podstawowej nr 1)
- Środy na Osiedlu Młodych (park przy ul. Prądzyńskiego koło kortu tenisowego)
- Czwartki w parku przy ul. Gdyńskiej (od strony ul. Parkowej)
Tematem przewodnim tegorocznej edycji są prawa dziecka, o których animatorki rozmawiają z dziećmi w oparciu o specjalnie do tego celu przygotowane karty edukacyjne. Nie brakuje również dużo kreatywnych zadań, wspólnych zabaw podwórkowych, warsztatów oraz ciekawych gości.
Kino na Kocach – plenerowe seanse podwórkowe
A co tydzień w piątki wieczorową porą odbywają się bezpłatne rodzinne seanse filmowe, na których mile widziani są wszyscy – dzieci, młodzież, rodzice, dziadkowie, sąsiedzi. Wystarczy zabrać ze sobą koc i cieszyć się letnim kinem plenerowym. W razie deszczu pokazy odbywają się w Galerii Fotografii w Rynku.
Harmonogram najbliższych seansów:
- 9 lipca, godz. 21:00/ Nazywam się cukinia / Osiedle Zarzecze – boisko przy ul. Kilińskiego (za blokami TBS)
- 16 lipca, godz. 21:30 / Na zawsze razem / Osiedle Młodych – ul. Prądzyńskiego, koło kortu tenisowego
- 23 lipca, godz. 21:00 / Cały świat Romy / Osiedle Zarzecze – boisko przy ul. Kilińskiego (za blokami TBS)
- 30 lipca, godz. 21:00 / Kedi: sekretne życie kotów / Osiedle Młodych – ul. Prądzyńskiego, koło kortu tenisowego
Pumptrack 1.0 – otwarte warsztaty młodzieżowe
PUMPTRACK 1.0 to cykl szesnastu otwartych warsztatów dla młodzieży w wieku 7-19 lat, realizowanych we współpracy z Urzędem Miejskim w Świdnicy, które odbywają się regularnie w każdy piątek aż do końca września w godz. 17:00-20:00 przy ulicy Polna Droga 2 nad zalewem Witoszówka. Co tydzień dzieci i młodzież mają szansę spotkać się z pasjonatami takich dyscyplin jak skateboarding, rolkarstwo, jazda na rowerze, czy street dance.
Najbliższe spotkania w ramach projektu:
- ŚRODA, 7 lipca, godz. 17:00-20:00 – “Wskakujemy na deski cz. 2 i puszczamy bańki mydlane” – dodatkowe spotkanie za odwołane z powodu deszczu warsztaty, link do wydarzenia: https://fb.me/e/19QGJih6Z
- PIĄTEK, 9 lipca, godz. 17:00-20:00 – ‘Wskakujemy na deski cz. 3 i stemplujemy koszulki”, link do wydarzenia: https://fb.me/e/2pczYM4ur
Otwarta Pracownia Młodzieżowa – Odetchnij z naturą
Fundacja wystartowała również z zupełnie nowym, świeżym projektem #OtwartaPracowniaMłodzieżowa, w ramach którego od lipca do listopada 2021 odbędzie się cykl spotkań, warsztatów i webinarów skierowanych do dzieci, młodzieży oraz rodziców. Inicjatywa rozpocznie się od wyjątkowych spotkań w plenerze, które będą świetną okazją do złapania oddechu!
Odetchnij z naturą to plenerowe spotkania w hamakach (i na kocach) dla dzieci i młodzieży w dwóch grupach wiekowych 10-14 lat oraz 15-19 lat zostaną zrealizowane w wybrane lipcowe sobotnie poranki w Parku Sikorskiego w Świdnicy.
Harmonogram na lipiec:
- 10 lipca: grupa wiekowa 15-19 lat, godz. 10:00-12:00, prowadząca: Agnieszka Kozak
- 17 lipca: grupa wiekowa 10-14 lat, godz. 10:00-12:00, prowadząca: Sylwia Łopacka
- 31 lipca: grupa wiekowa 10-14 lat, godz. 9:00-11:00, prowadząca: Sylwia Łopacka
- 31 lipca, grupa wiekowa 15-19 lat, godz. 11:00-13:00, prowadząca: Agnieszka Kozak
Uczestnicy/czki przyjrzą się sobie w otoczeniu natury. Natury, która będzie widziana z perspektywy hamaka, czyli płachty materiału rozwieszonej pomiędzy drzewami lub z perspektywy koca rozłożonego na ziemi. Będą doświadczać przyrody wszystkimi zmysłami po to, by zatrzymać się na chwilę, odetchnąć bez maseczki oraz zastanowić się, jak się czują bez cywilizacyjnych zakłóceń, szumu miasta i urządzeń cyfrowych.
Na zajęcia obowiązują zapisy poprzez formularz online: https://forms.gle/ffkWqEVQjHKHppZ47
Aby być na bieżąco z działaniami Fundacji Ładne Historie, zapraszamy na dwa profile na facebooku:
Lato na podwórku: https://www.facebook.com/latonapodworku
Fundacja Ładne Historie: https://www.facebook.com/ladnehistorie
/Informacja i zdjęcia Fundacja Ładne Historie/