Strona główna Artykuł sponsorowany Trzy porady, by drewniane płoty ogrodowe były oryginalne i dekoracyjne!

Trzy porady, by drewniane płoty ogrodowe były oryginalne i dekoracyjne!

0
Ogrodzenie drewniane od lat sprawowało funkcję czysto praktyczną, jako drewniane płoty osłonowe miały odgradzać nas od ulicy i sąsiadów, jako płotki często pozwalały uporządkować przestrzeń w ogrodzie i wokół domu. Ale czy jednocześnie praktyczne i funkcjonalne ogrodzenia drewniane muszą być… nudne? Niezupełnie!

O tym, jakie zabiegi wykorzystać by drewniane płoty osłonowe były ciekawe, przykuwały uwagę i stanowiły integralną część modnych aranżacji ogrodowych opowiada architekt reprezentujący markę ProduktyOgrodowe.pl.

Płoty drewniane – skorzystaj z symetrii i asymetrii
Jeśli jesteś amatorem nowoczesnych, modernistycznych stylizacji, to z całą pewnością wiesz, jaką rolę odgrywa w nich minimalizm i symetria. To co w źle zaprojektowanej przestrzeni wydaje nam się nudne i niepasujące, w innym zestawieniu będzie wręcz elementem dekoracyjnym. Symetryczne, drewniane płoty lamelowe, np. modrzewiowy płot z ProduktyOgrodowe.pl, to przykład, gdzie mniej znaczy więcej. Symetryczne, elegancko wyprofilowane lamele o niezwykle mocnej konstrukcji dają oszałamiający efekt ogrodzenia. Symetria nie musi być nudna, a drewniane płoty ogrodzeniowe w odpowiedniej stylizacji są tego najlepszym dowodem.

Drugim zabiegiem na przełamanie nudy może być właśnie asymetria, czyli coś zupełnie przeciwstawnego. Wielu współczesnych architektów wykorzystuje płoty z paneli drewnianych nawet w długich ogrodzeniach, ale stosuje różnej wysokości przęsła. W ten sposób mimo wykorzystania tego samego modelu ogrodzenia, jego linia jest nieregularna, asymetryczna. To coś, co również sprawdza się w stylizacjach modern, jeśli szukacie sposobu, jak wykorzystać drewniane płoty panelowe w nieco inny sposób, te dwa pomysły mogą wam się przydać.

Zobacz aktualne promocje na płoty drewniane: Produktyogrodowe.pl/14-drewniane-ploty-panele-oslonowe-ogrodowe

Płoty drewniane – wykorzystaj potencjał ścianek ażurowych
Łatwo zauważyć, szczególnie przy małych ogródkach przydomowych, że wysokie płoty z paneli drewnianych wprowadzają element hermetyczny – ogródek jest mniejszy optycznie, bardziej zamknięty, wygląda wprost jak wybieg. Jak temu zaradzić? Nudę i przytłoczenie możemy zniwelować stosując drewniane płoty ażurowe. To odpowiedniki klasycznych przęseł ogrodzeniowych, ale posiadające w pewnym stopniu wypełnienie kratownicowe. To wypełnienie to z reguły górna krawędź przęsła, np. w formie łuku ażurowego. Niektóre płoty ogrodzeniowe drewniane posiadają także okienka ażurowe, jednak ze względu na to, że osłabia to przęsło, raczej rzadko się z tym spotykamy.

Płot ażurowy drewniany przełamuje nudną linię długich ogrodzeń. Jeśli płoty drewniane składają się z wielu przęseł, warto wykorzystać modele z falą, czyli z naprzemiennie układającą się linią łuku. W ten sposób na całej długości ogrodzenia uzyskamy harmonijny, sinusoidalny kształt – z całą pewnością mniej nudny niż tradycyjne płoty drewniane panelowe.

Płoty drewniane – kolorystyka, nasadzenia
Pamiętajmy też o tym, iż kompozycja to nigdy nie jest jeden element. Jeśli wybrane płoty ogrodowe są po wkopaniu zbyt monotonne, poszukaj ratunku w innych pomysłach. Po pierwsze pomyśl, czy naturalny kolor drewna pasuje do twojej aranżacji. Czasami płoty z paneli drewnianych wystarczy pomalować i już zyskują zdecydowanie inny charakter. Pamiętaj także o nasadzeniach – piękne rabaty, krzewy i trawy ozdobne w otoczeniu płotu osłonowego potrafi całkowicie odmienić jego prezencję.

/Artykuł sponsorowany/