Strona główna Wydarzenia Strzegom Strzegomskie Biennale Rzeźby w Granicie. Artyści zaprezentują swoje dzieła

Strzegomskie Biennale Rzeźby w Granicie. Artyści zaprezentują swoje dzieła

0

Już w najbliższą niedzielę w sali widowiskowej Strzegomskiego Centrum Kultury odbędzie się konferencja naukowa na zakończenie tegorocznej edycji Strzegomskiego Biennale Rzeźby w Granicie. Początek wydarzenia o godz. 11.00. Z kolei o godz. 15.00 organizatorzy zapraszają na otwarcie wystawy rzeźb 8 artystów-rzeźbiarzy, którzy przez ostatnie tygodnie rzeźbili w granicie w zakładach kamieniarskich na terenie gminy Strzegom.

W ramach konferencji pt. „Kształt” będzie można wysłuchać interesujących wykładów, które wygłoszą osoby zajmujące się na co dzień rzeźbą i jej kształtem. W gronie prelegentów są m.in.: prof. Zbigniew Władysław Solski, prof. Ewa Janus, prof. Jerzy Fober czy prof. Andrzej Szarek. Patronat nad konferencją, którą będzie dostępna on-line na profilu facebookowym Strzegomskiego Centrum Kultury, objęli: prof. Wojciech Pukocz, rektor Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu oraz prof. Maciej Aleksandrowicz, dyrektor Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

Nowo powstałe rzeźby staną w strzegomskim Rynku i jego okolicach. Jak mówi Krzysztof Kalinowski, dyrektor SCK i organizator biennale, efekty pracy rzeźbiarzy są imponujące i z pewnością będą cieszyły oko nie tylko samych mieszkańców, ale także turystów. Z kolei Grzegorz Niemyjski, komisarz biennale, zwraca uwagę na fakt, że poziom artystyczny rzeźb jest bardzo wysoki. Różnią się one od siebie stylistycznie i warsztatowo. Są różnej wielkości i wykonano je z różnego granitu m.in. strzegomskiego, ale też zagranicznego. – Obok tych rzeźb nie będzie można przejść obojętnie – będą wymagały chwili zastanowienia, refleksji i czasem kontemplacji. Już dzisiaj serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy. Początek o godz. 15.00 – podkreśla komisarz pleneru.

/UM Strzegom, opr. mn/