Strona główna Wydarzenia Sterowiec-kolos przeleci nad Świdnicą

Sterowiec-kolos przeleci nad Świdnicą

6

Świdnica znajdzie się na trasie przelotu sterowca Goodyear Blimp, który już 30 lipca przybędzie do Polski. Ten statek powietrzny to prawdziwa ikona popkultury. Towarzyszył najgłośniejszym rozgrywkom sportowym. Umożliwił transmisję telewizyjną dla BBC ze ślubu Karola i Diany. Niósł pomoc ofiarom huraganu, który uderzył w wybrzeże Florydy. Teraz zapewni niepowtarzalne widoki mieszkańcom Polski. Położenie sterowca można będzie śledzić za pośrednictwem serwisów Flightradar24 oraz RadarBox.

Niebo nad Świdnicą warto obserwować w piątek 30 lipca. Osoby, które chciałyby śledzić dokładne położenie sterowca mogą to robić za pośrednictwem serwisu FlightRadar24, który pokazuje lokalizację statków powietrznych na mapie w czasie rzeczywistym. Wystarczy tylko wpisać numer identyfikacyjny DLZFN przypisany Blimpowi. Sterowiec przybędzie do Polski od strony Czech i uda się w kierunku Wrocławia – przez trzy dni będzie stacjonował na podwrocławskim lotnisku Aeroklubu Wrocławskiego w Szymanowie, skąd będzie odbywał regularne loty nad miastem i jego okolicami – informuje Marlena Garucka-Kubajek z biura prasowego Goodyear.

Statek powietrzny Goodyear, który będzie można zobaczyć nad Świdnicą, to półsztywny Zeppelin NT, który jest największym tego typu modelem na świecie. Mierzy ponad 75 m długości – to prawie trzy czwarte długości boiska do piłki nożnej. Ma prawie 18 m wysokości. Gondola, czyli przedział pasażerski, mieści do 14 osób, które mogą podziwiać widoki przez duże panoramiczne okna. Jest to dokładnie ten sam model sterowca, który marka Goodyear wykorzystuje w Stanach Zjednoczonych – tam Goodyear posiada trzy tego typu maszyny.

Goodyear Blimp napędzają trzy silniki – o mocy 200 KM każdy, które są połączone ze śmigłami za pomocą skrzyni biegów, a cały zestaw pozwala na imponującą zwrotność: sterowiec może obracać się nawet wokół własnej osi podczas lotu. Może również startować i lądować w pionie. Z łatwością może też zawisnąć w miejscu i jest przy tym znacznie cichszy niż śmigłowiec. Całkowita pojemność sterowca wynosi 8425 metrów sześciennych. Balon wypełniony jest niepalnym helem. Sterowiec może osiągać maksymalną prędkość 125 km/h. Ma zasięg 1000 km. Maksymalna wysokość lotu wynosi 3000 metrów.

Sterowiec Goodyear Blimp obsługiwany jest przez Deutsche Zeppelin-Reederei GmbH z siedzibą w Friedrichshafen w Niemczech i tam na co dzień stacjonuje.

/Goodyear Polska, opr. mn/