Strona główna 0_Slider Powstanie nowy przystanek kolejowy na terenie Świdnicy? PKP PLK szuka firm zainteresowanych...

Powstanie nowy przystanek kolejowy na terenie Świdnicy? PKP PLK szuka firm zainteresowanych budową [FOTO]

6

Pod koniec 2023 roku powinny zakończyć się prace związane z budową przystanku Świdnica Zawiszów – takie plany ma spółka PKP Polskie Linie Kolejowe. Niedawno rozpoczęto poszukiwania firmy, która zajmie się przygotowaniem dokumentacji projektowych oraz realizacją robót budowlanych związanych z utworzeniem nowego przystanku kolejowego na terenie Świdnicy.

O budowie nowego przystanku na terenie Świdnicy mówi się od 2017 roku. Wtedy właśnie przystąpiono do prac projektowych związanych z rewitalizacją linii kolejowej prowadzącej z Legnicy do Dzierżoniowa. – Urząd Marszałkowski województwa dolnośląskiego i miasto Świdnica podczas konsultacji społecznych przekazały sugestię o potrzebie budowy nowego przystanku o roboczej nazwie „Świdnica Zawiszów”. Wykonawca studium wykonalności umieścił go w planach roboczych i zaplanował jego powstanie – wyjaśniał w 2018 roku Bohdan Ząbek z PKP PLK. Po jego wybudowaniu mieszkańcy Zawiszowa zyskaliby łatwy sposób na dotarcie bezpośrednim pociągiem do Wrocławia, Legnicy, Dzierżoniowa, czy też do Kotliny Kłodzkiej.

W maju 2020 roku przystanek Świdnica Zawiszów znalazł się na przedstawionej przez Ministerstwo Infrastruktury ogólnopolskiej liście 200 przystanków kolejowych, które miałyby zostać wybudowane lub odbudowane w ciągu najbliższych lat. Program ogłoszony przez ministerstwo zakładał, że nowe obiekty powstaną w latach 2021-2025.

W połowie lipca 2021 roku ogłoszono zamówienie na zaprojektowanie i wybudowanie nowego przystanku Świdnica Zawiszów. Zgodnie z założeniami spółki PKP Polskie Linie Kolejowe, przystanek miałby powstać obok istniejącego przejścia przez tory znajdującego się między ulicami Kazimierza Odnowiciela i Podmiejską. – Przystanek wyposażony będzie w dwa perony jednokrawędziowe o długości 150 m, szerokości 5,00 m oraz wysokości 0,76m powyżej główki szyny, usytuowane naprzeciwlegle, z rezerwą zapewniającą możliwość wydłużenia do 200 metrów. (…) Nazwa Świdnica Zawiszów jest nazwą roboczą i może ulec zmianie w czasie uzgodnień z interesariuszami – stwierdzono w dokumentacji zadania. Zakłada się wybudowanie dojść do peronów, zamontowanie wiat peronowych, budowę oświetlenia oraz zamontowanie tablic informacyjnych, ławek oraz koszy na odpady. W planach jest również wymiana nawierzchnia torowej oraz rozbiórka nieczynnego wiaduktu nad linią kolejową, który znajduje się niedaleko istniejącego przejścia prze tory.

Firmy zainteresowane wykonaniem prac projektowych oraz robót budowlanych poznamy 10 sierpnia. Wybrany przez spółkę PKP PLK wykonawca będzie musiał uporać się z całym zadaniem w ciągu 26 miesięcy, z czego osiem miesięcy przewidziano na przygotowanie dokumentacji projektowej.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułStrażacy z Pastuchowa świętują 75-lecie swojej jednostki. „Tylko współpraca prowadzi do sukcesu” [FOTO]
Następny artykułŚwidnica z drona – ul. Sadowa