Strona główna 0_Slider Pociągi w Jaworzynie Śląskiej nieosiągalne dla niepełnosprawnych podróżnych. Wszystkie windy zepsute

Pociągi w Jaworzynie Śląskiej nieosiągalne dla niepełnosprawnych podróżnych. Wszystkie windy zepsute

3

Osoby mające problemy z poruszaniem się i na wózkach nie mają żadnych szans, by dostać się do pociągu na zmodernizowanej za 40 milionów złotych stacji w Jaworzynie Ślaskiej. Żadna z nowoczesnych wind, dowożąca ludzi na trzy perony, nie działa.

W blasku inwestycji na stacji Jaworzyna Śląska grzali się posłowie i ministrowie, od posła i wiceministra MEN Wojciecha Murdzka,  ówczesnego marszałka senatu Stanisława Karczewskiego po szefa kancelarii Rady Ministrów Michała Dworczyka. W 2019 koleje i miasto świętowało zakończenie wartej 24 miliony złotych budowy tunelu łączącego pod stacją dwie części miasta, a wcześniej – w latach 2017-18 zmodernizowano . – Zadanie, które dzisiaj kończymy, finansowane było z budżetu państwa. Na modernizację tej stacji przeznaczyliśmy w sumie 40 mln złotych. Efekt jest naprawdę bardzo ładny. Oddane perony są nowoczesne, a jednocześnie spełniają wymogi konserwatora zabytków, który kazał nam restaurować historyczne wiaty. Te perony są przystosowane do obsługi osób niepełnosprawnych – podkreślał 27 września Arnold Bresch, członek zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe.

fot. UM Jaworzyna Śląska

Po niespełna dwóch latach o opiekunka osoby niepełnosprawnej alarmuje. “Dzień dobry, piszę do Państwa, bo nie mam już pomysłu, gdzie się odezwać i liczę, że może Wy pomożecie. Sprawa dotyczy wind dla osób niepełnosprawnych na peronie w Jaworzynie Śląskiej. Windy nie działają od miesiąca i na każdy mój telefon jestem zbywana i sprawa nie rusza w ogóle do przodu. Niestety, uniemożliwia mi to całkowicie jakąkolwiek komunikację. Dziękuję bardzo i pozdrawiam!”

Nie działa żadna z trzech wind. Pasażerowie mogą korzystać jedynie ze schodów, które są bardzo strome i wniesienie lub zniesienie wózka z osobą niepełnosprawną jest nie tylko bardzo trudne, ale i niebezpieczne.

– W dniu 09.07.2021 r. w wyniki intensywnych opadów deszczu doszło do zalania 3 dźwigów osobowych w stacji Jaworzyna Śląska.  Zainstalowane windy, ułatwiające dostęp na trzy perony stacji w Jaworzynie Śląskiej są jeszcze na gwarancji. Są to urządzenia zagraniczne i aby nie utracić praw do roszczeń, wynikających z gwarancji (i rękojmi)  musimy korzystać z ustalonego zagranicznego serwisanta. Wydłuża to znacznie postępowanie w przypadkach wystąpienia awarii dla naprawy usterek. Obecnie podejmowane są pilne starania, aby naprawa została jak najszybciej wykonana, gdyż po przebudowie peronów na stacji Jaworzyna Śl. (do wys. 76 cm) nie ma możliwości przejścia na perony w poziomie torów – informuje Bohdan Ząbek z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Przedstawiciel PKP PLK dodaje, w przyszłym tygodniu powinny być znane bardziej szczegółowe informacje, dotyczące terminów wykonania napraw i ponownego uruchomienia wind.

/asz/
Zdjęcia Artur Ciachowski