Strona główna 0_Slider Po rocznej przerwie harcerze i “cywile” wyruszyli do letniej bazy w Niesulicach...

Po rocznej przerwie harcerze i “cywile” wyruszyli do letniej bazy w Niesulicach [FOTO]

2

Na takie emocje dwa lata czekali wszyscy, którzy dzisiaj zaopatrzeni w plecaki, torby i dobre rady rodziców wyruszyli na pierwszy turnus do bazy świdnickiej Komendy Hufca ZHP nad jeziorem Niesłysz w Lubuskiem. Pandemia w 2020 roku pokrzyżowała plany, tym większa jest radość z dzisiejszego wyjazdu na obozy i kolonie. Warto jednak pamiętać, że jest też dobra strona kłopotów wywołanych przez koronawirusa: została uruchomiona akcja Leśne Biwaki dla osób indywidualnych, która ma w tym roku kontynuację.

Ogromna niepewność, związana z rozwojem epidemii wywołanej przez SARS-CoV-2 i stawianych w związku z tym wymagań w wakacje 2020 zmusiła świdnickich harcerzy do odwołania obozów i kolonii, które bez przerwy w każde lato były organizowane nad jeziorem Niesłysz od 1968 roku. Nic więc dziwnego, że decyzja o wznowieniu wyjazdów spotkała się z entuzjazmem i na pniu zostały wykupione wszystkie miejsca. Od 2 do 16 lipca w Niesulicach pod namiotami będzie wypoczywać około 250 harcerzy i 200 “cywili”. – Dzieci jadą na kolonie rekreacyjne, obozy rekreacyjne dla młodszych i starszych, obóz konny, żeglarski i windsurfingowy. W tym samym czasie w naszej bazie pojawią się świdniccy harcerze – Dęby, Horyzont i dwie gromady zuchowe oraz druhowie z Lubina, Dzierżoniowa i Szprotawy – wylicza hm. Violetta Sobczak. Na kolejnym turnusie  od 16 do 30 lipca obok kolonii, obozów rekreacyjnych i konnego zostanie zorganizowany kurs na stopień żeglarski. W bazie pojawią się także harcerze ze Świebodzic.

Na wszystkich czeka moc atrakcji i świetnie zorganizowana baza z odnowionymi sanitariatami, stołówką, boiskiem, plażą z pomostem, kajakami, żaglówkami. Największe atuty to piękne jezioro, tereny do jazdy rowerowej i wypraw pieszych i oczywiście niezawodna kadra.

Z pięknego zakątka po raz drugi mogą także cieszyć się osoby indywidualne. Podczas lata 2020 harcerze postanowili udostępnić swoją bazę i przygotowali ofertę pn. Leśne Biwaki. To był strzał w dziesiątkę, Niesulice odwiedziło ponad 1000 osób. Hufiec postanowił kontynuować letnią akcję w takiej samej formie. – Zapraszamy już od 31 lipca do końca sierpnia. Do tej pory miejsca zarezerwowało ok. 250 osób, ale wciąż są wolne terminy, zwłaszcza w drugiej połowie sierpnia – zachęca harcmistrzyni Violetta Sobczak. Wszystkie szczegóły o zasadach korzystania z Letnich Biwaków znajdują się na stronie Hufca ZHP w Świdnicy.

/asz/