Strona główna 0_Slider Po psach trzeba sprzątać. A po dzieciach?

Po psach trzeba sprzątać. A po dzieciach?

7

Odchody, chusteczki, papier toaletowy, zużyte pampersy. Nie jest to opis oddalonego od siedzib ludzkich miejsca, ale niemal centralnego placu na jednym z większych osiedli w Świdnicy. Jak powinno być traktowane “wysadzanie” dzieci na skwerach, przy placach zabaw? Co na to straż miejska?

Jak ktoś wyprowadza psa i nie posprząta to jest afera, ale co zrobić, kiedy w upalny dzień mamuśki „wyprowadzają” swoje dzieci na plac zabaw? Podsyłam fotki z Zawiszowa. Pampersy, mokre chusteczki upaprane g… i papier toaletowy. Wybaczcie, ale fotek g….na nie robiłam po wysadzania dzieci pod drzewem – opisała czytelniczka Swidnica24.pl.

W przypadku osób dorosłych sprawa jest jasna. Załatwianie potrzeb fizjologicznych w miejscu publicznym jest uznawane w prawie jako nieobyczajny wybryk. Podlega on karze. Zgodnie z art. 140 „Kto publicznie dopuszcza się nieobyczajnego wybryku, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności, grzywny do 1.500 złotych albo karze nagany”. – Na pewno tego przepisu wobec dzieci nie zastosujemy nigdy! Każdy, kto miał dziecko wie, że czasem nie ma zmiłuj i trzeba malucha wysadzić w najbliższym możliwym miejscu. Inna rzecz to pozostawienie po sobie porządku. Oczywiście rodzice i opiekunowie nie powinni pozostawiać odchodów, chusteczek czy zużytych pampersów. Przy placach zabaw są kosze na śmieci i to jest kwestią elementarnej kultury osobistej, by po dziecku posprzątać – mówi Edward Świątkowski, zastępca komendanta świdnickiej Straży Miejskiej. Za zaśmiecanie straż miejska może nałożyć mandat. – Bardzo prosimy, by takie sytuacje zgłaszać od razu na numer 986 – dodaje. Strażnicy sprawdzili w poniedziałek miejsce, wskazane przez czytelniczkę. Było już posprzątane, najprawdopodobniej podczas rutynowych porządków, przeprowadzanych przez właściciela terenu.

O “wysadzanie” małych dzieci przy placach zabaw zapytaliśmy Dorotę Zawadzką, psycholożkę, która zyskała popularność dzięki programowi telewizyjnemu “Superniania”. – Przy KAŻDYM placu zabaw powinna być co najmniej jedna toaleta. Przy większych stała, przy mniejszych czysta przenośna. Istnieją jednorazowe nocniki i TAK! Należy sprzątać po dzieciach. Potrzeba może się zdarzyć, ale trzeba to posprzątać! – odpowiada.

W Świdnicy toaleta znajduje się jedynie przy placu zabaw w Parku Centralnym.

Agnieszka Szymkiewicz
Zdjęcia nadesłane przez czytelniczkę