Strona główna Artykuł sponsorowany Płaskostopie poprzeczne. Leczenie

Płaskostopie poprzeczne. Leczenie

0
Płaskostopie poprzeczne rozwija się stopniowo, przez co długo może pozostać niezauważone. Nieleczone może powodować dalsze deformacje stopy i dolegliwości bólowe. Czy wkładki na płaskostopie poprzeczne i ćwiczenia są skuteczne? Co jest przyczyną i jak wygląda leczenie płaskostopia poprzecznego?

Płaskostopie poprzeczne – przyczyny
Płaskostopie poprzeczne może być wrodzone i wtedy ma związek z wiotkością więzadeł i torebek stawowych. Najczęściej jednak płaskostopie jest nabyte i wynika z nadwagi lub otyłości, urazów, stopniowego osłabienia więzadeł i torebek stawowych, zmian hormonalnych i chorób. Przyczyną płaskostopia poprzecznego może być również koślawy paluch, który powoduje podniesienie kości śródstopia i przeciążenie pozostałych części stopa.

Jak wygląda leczenie płaskostopia poprzecznego?
Leczenie płaskostopia poprzecznego zazwyczaj obejmuje specjalne ćwiczenia, które mają wzmocnić mięśnie i więzadła stopy, a także przywracają i utrwalają łuk poprzeczny. Co ważne ćwiczenia mogą zmniejszyć dolegliwości bólowe i pomagają przywrócić prawidłowe funkcjonowanie stopy. Niezbędna jest regularność i zaangażowanie ćwiczącego. Ćwiczenia korekcyjne powinny być zlecone przez lekarza ortopedę, rehabilitanta lub fizjoterapeutę. Należy wykonywać je codziennie, mocno angażując mięśnie stopy. Ćwiczenia ogólnodostępne np. z Internetu mogą nie przynieść dobrych efektów zwłaszcza że ważna jest również technika ich wykonania.

Najlepsze efekty ćwiczeń osiąga się, gdy jednocześnie stosowane są wkładki na płaskostopie poprzeczne https://footwave.pl/wkladki-ortopedyczne/footwave-plaskostopie-poprzeczne. Wkładki poprawiają rozkład nacisku na stopę, zmniejszają nieprzyjemne dolegliwości, a także pogłębiają łuk poprzeczny. Ważne, aby wkładki nosić codziennie przez kilka godzin, inaczej nie przyniosą one pożądanych efektów. Jeśli żadne metody nie przynoszą rezultatów konieczne może być wykonanie zabiegu operacyjnego. W leczeniu płaskostopia kluczowe jest również dobranie odpowiedniego obuwia, które dobrze zabezpiecza stopę.

Warto pamiętać, że płaskostopie poprzeczne można całkowicie wyleczyć przy wdrożeniu odpowiednich ćwiczeń i wkładek i regularnym ich stosowaniu.

Nieleczone płaskostopie poprzeczne – konsekwencje
Nieleczone płaskostopie poprzeczne powoduje dolegliwości w obrębie łydek i pleców. Dodatkowo uniemożliwia długie chodzenie i stanie, co negatywnie wpływa na jakość życia. W dłuższej perspektywie płaskostopie może spowodować dalsze deformacje stopy, przyczyniając się do powstania haluksów i palców młotkowatych. Płaskostopie może sprzyjać również powstawaniu innych wad postawy.

/Artykuł sponsorowany/