Strona główna 0_Slider Ostatni dzień świdnickiego Tesco. Jak było podczas otwarcia, jak jest teraz?

Ostatni dzień świdnickiego Tesco. Jak było podczas otwarcia, jak jest teraz? [FOTO]

1

Ponad szesnaście i pół roku temu otwarty został świdnicki hipermarket Tesco przy ulicy Strzegomskiej. Dzisiaj w hali sprzedażowej można po raz ostatni zrobić zakupy, od jutra otwarty będzie wyłącznie pasaż.

Otwarciu hipermarketu w Świdnicy towarzyszyło ogromne zainteresowanie. Olbrzymi sklep powstał w miejscu, gdzie jeszcze kilka lat wcześniej ówczesny prezydent miasta Adam Markiewicz (SLD) planował budowę centrum hotelarsko-rekreacyjnego. Zamiast hotelu, kręgielni i innych atrakcji dla mieszkańców oraz turystów powstały sklepy. Pierwsze było Tesco, później dołączył market budowlany i kilka mniejszych punktów z towarami różnych branż.

W czerwcu 2020 roku zawarte zostało porozumienie w sprawie przejęcia 301 sklepów sieci Tesco przez firmę Salling Group, właściciela Netto Polska. 12 marca 2021 roku zgodę na transakcję sprzedaży wyraził Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Wśród przejętych sklepów znalazł się supermarket w Żarowie, a także świdnicki hipermarket przy ulicy Strzegomskiej.

Wraz z uzyskaniem zgody na przejęcie sklepów brytyjskiej sieci, rozpoczęty został proces integracji oraz zmiany szyldów z Tesco na Netto. Do końca 2021 roku otwartych ma zostać ponad 150 sklepów Netto w miejsce marketów funkcjonujących dotychczas pod marką Tesco. Na 29 lipca 2021 roku planowane jest otwarcie pod nowym szyldem marketu przy ulicy Bolesława Chrobrego w Żarowie.

Pod nowy szyld nie przejdą jednak wszystkie sklepy sieci Tesco. Pod koniec maja związkowcy z NSZZ Solidarność poinformowali o planowanych zwolnieniach grupowych związanych z zamknięciem jedenastu sklepów tej sieci, w tym świdnickiego hipermarketu przy ulicy Strzegomskiej. Informację w tej sprawie potwierdzili w środę przedstawiciele Netto Polska. Do 31 sierpnia zwolnionych zostanie 50 osób.

17 czerwca do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpłynął wniosek spółki Pergranso, która wydzierżawia lub wynajmuje powierzchnie handlowe w szczególności pod marką E.Leclerc, która wyraziła chęć przejęcia od firmy Topaz Jewel działki przy ulicy Strzegomskiej, na której stoi świdnickie Tesco. Ostateczną decyzję w sprawie pozwolenia na przejęcie wyda prezes UOKiK. Postępowanie jest w toku.

Dzisiaj hala sprzedażowa jest otwarta ostatni raz. Niewiele już zostało do kupienia. Wczesnym ranem było jeszcze trochę warzyw, resztki chemii i nabiału. Od 23 lipca hala będzie zamknięta, ale czynny pozostaje pasaż, w którym zostało jeszcze kilka punktów usługowych, sklepów i apteka.

Agnieszka Szymkiewicz/Michał Nadolski

A tak było podczas otwarcia świdnickiego Tesco przy ulicy Strzegomskiej, 9 grudnia 2004 roku:

Świdnickie Tesco w ostatnim dniu funkcjonowania, 22 lipca 2021.

Pasaż pozostanie otwarty. Część sklepów i punktów usługowych nie zrezygnowało z działalności:

Poprzedni artykułNiewielki wzrost zakażeń koronawirusem. Jaka sytuacja w powiecie świdnickim?
Następny artykułFizjoterapia Częstochowa – hasło, po którym trafisz do specjalisty