Strona główna Artykuł sponsorowany Opiekunka osób starszych w Niemczech – zalety, jak znaleźć pracę?

Opiekunka osób starszych w Niemczech – zalety, jak znaleźć pracę?

0
Szukając pracy na Zachodzie, dosyć często natrafiamy na firmy opiekuńcze oferujące pracę na stanowisku opiekunki osób starszych. W Niemczech są to oferty dobrze płatne w porównaniu do polskich warunków, dlatego wielu kandydatów i kandydatek chętnie wybiera tego typu zatrudnienie.

Praca jako opiekunka seniorów – dlaczego w Niemczech?
U naszych zachodnich sąsiadów w dalszym ciągu jest zapotrzebowanie na domowe opiekunki seniorów. Niemcy należą do starzejących się społeczeństw, gdzie w szybkim tempie rośnie liczba ludzi w wieku emerytalnym. To sprawia, że opiekunki osób starszych (także z zagranicy) mają tam bardzo dobre perspektywy zawodowe.

Z kolei sama praca opiekunki w Niemczech nie wymaga specjalistycznego wykształcenia (w przypadku opiekunek domowych) i jest to zajęcie, które może podjąć niemal każda, dorosła osoba.

Atrakcyjne oferty pracy dla opiekunek osób starszych w Niemczech znajdziesz na https://carework.pl/oferty-pracy

Specyfika pracy opiekunki w Niemczech i jej zalety
Praca opiekunki osób starszych wiąże się z pewnymi niedogodnościami. Niełatwo jest podjąć decyzję o wyjeździe z kraju, a kontakt z rodziną utrzymywać na odległość. Jednak praca ta wiąże się także z kilkoma pozytywnymi aspektami, które warto przedstawić.

Jednym z najważniejszych atutów pracy opiekunki w Niemczech jest stałe podnoszenie umiejętności językowych. W tym zawodzie język niemiecki nie zawsze jest wymagany na wysokim poziomie. Jednak znajomość podstaw jest konieczna, aby opiekunka mogła swobodnie komunikować się z seniorem, nawiązać kontakt z jego rodziną, a w razie potrzeby wezwać lekarza, podczas nagłego pogorszenia stanu zdrowia podopiecznego. Dzięki ciągłemu przebywaniu w otoczeniu seniora i komunikacji wzbogacamy słownictwo, a rozmowy z czasem stają się swobodniejsze. Nie ma lepszego sposobu na szybszą i aktywniejszą naukę niemieckiego niż przebywanie w Niemczech oraz otoczenie się ludźmi posługującymi się tym językiem na co dzień.

Opiekunka osób starszych należy do specyficznych zawodów. Decydując się na pracę z seniorem, wymagana jest cierpliwość, pokora oraz duże zaangażowanie podczas opieki. Zdarzają się uparci lub marudni podopieczni. Takie osoby oczekują najczęściej od opiekunek sporych pokładów spokoju i zrozumienia. Z drugiej strony w pracy opiekunki możemy natrafić na ludzi życzliwych, z wielką dozą empatii oraz wyrozumiałych. Oferty pracy przedstawiane na portalach firm opiekuńczych dosyć często zawierają opis samego podopiecznego – jego charakteru, planu dnia, zainteresowań.

Rozmowy z seniorem to nie tylko nauka języka niemieckiego. Ludzie starsi dosyć często dzielą się swoimi wspomnieniami oraz życiowymi opowieściami. Spędzanie czasu z osobą, która wiele przeszła, często służy cennymi radami, które możemy wykorzystać w swoich życiowych wyborach. To doskonała okazja, aby wymienić się poglądami oraz spostrzeżeniami na wiele tematów. Poza tym jest to doskonałe ćwiczenie umysłowe dla seniorów.

Praca opiekunki ma pozytywny wpływ na samoocenę. Owszem, zdarzają się nagłe, stresujące sytuacje w tym zawodzie, jednak potrzeba pomocy osobie starszej wpływa korzystnie na samopoczucie i komfort psychiczny. Pracując w tym zawodzie, stajemy się ważną osobą w życiu innych ludzi.

W przypadku pracy opiekunki osób starszych w Niemczech ważną rolę odgrywają zarobki, które są zdecydowanie wyższe niż w Polsce. Decydując się na legalną formę współpracy, dzięki agencjom zatrudnienia, nie trzeba się martwić o zakwaterowanie czy posiłki. Tym samym, możemy w bardzo krótkim czasie uzbierać sporo gotówki w porównaniu do pracy na podobnym stanowisku w naszym kraju.

Praca opiekunki to nie tylko obowiązki, ale i czas wolny, który możemy wykorzystać na poznanie okolicy, miasta, w którym przebywamy. Większość osób pracujących w tym zawodzie zwiedza ciekawe miejsca oraz atrakcje turystyczne. Jest to bardzo dobra okazja na poszerzenie wiedzy kulturowej, a także przyjrzenie się panującym zwyczajom.

Gdzie warto szukać pracy opiekunki w Niemczech?
Decydując się na wyjazd z kraju, najbardziej istotne jest znalezienie kompetentnego i rzetelnego pracodawcy. Dzięki firmom opiekuńczym nie musimy martwić się o wiele czynników takich, jak:

  • legalność zatrudnienia,
  • wynagrodzenie wypłacane terminowo,
  • pokrycie kosztów podróży w obie strony,
  • wyżywienie i zakwaterowanie w domu seniora,
  • gwarancja czasu wolnego.

Poszukiwanie pracy opiekunki w Niemczech, z pominięciem agencji zatrudnienia, wiąże się ze sporym ryzykiem. Nie mamy pewności, że dany pracodawca będzie płacił terminowo, mogą także wystąpić problemy z ubezpieczeniem.

Istnieje także możliwość założenia działalności gospodarczej. Niektóre firmy opiekuńcze oferują kompleksową pomoc w tym zakresie, dzięki czemu nie będziemy musieli wszystkich formalności załatwiać na własną rękę. Praca na Gewerbe staje się coraz częściej wybieraną formą zatrudnienia, gwarantującą wyższe zarobki w stosunku do umowy-zlecenia.

Czy warto pracować jako opiekunka w Niemczech?
Zawód opiekunki należy do wyjątkowych w zależności od seniora, jakim przyjdzie nam się opiekować. Opieka nad starszą osobą nie tylko polega na troszczeniu się o jej zdrowie, ale także na przygotowywaniu posiłków oraz pomocy w codziennych czynnościach takich, jak przebieranie, czy kąpiele. Choć i zdarzają się przypadki podopiecznych, których będziemy zabierać do kina, czy teatru.

Praca opiekunki w Niemczech potrafi być bardzo często wdzięczna i satysfakcjonująca. Świadomość, jak bardzo ułatwiamy życie innej osobie oraz każdy uśmiech seniora skierowany w naszą stronę, znacząco rekompensuje nam wszelkiego rodzaju trudności.

/Artykuł sponsorowany/