Strona główna 0_Slider Maturzyści poznali wyniki majowych egzaminów

Maturzyści poznali wyniki majowych egzaminów

0

Centralna Komisja Egzaminacyjna przedstawiła w poniedziałek wyniki tegorocznego egzaminu dojrzałości, do którego w całej Polsce przystąpiło 273 419 tysięcy absolwentów szkół średnich. Ze względu na pandemię koronawirusa  i naukę zdalną egzaminy zostały znacznie okrojone. Dolnośląscy uczniowie poniżej krajowej średniej wśród zdających.

W całej Polsce do egzaminów maturalnych przystąpiło 273 419 absolwentów liceów i techników. W tym roku zrezygnowano z egzaminów ustnych. Obowiązkowo uczniowie pisali egzamin z języka polskiego, matematyki i wybranego języka nowożytnego. Nie było – jak w poprzednich latach – obowiązku przystąpienia do egzaminu pisemnego na poziomie rozszerzonym. Każdy absolwent mógł przystąpić do egzaminu maturalnego z maksymalnie sześciu przedmiotów dodatkowych. Wybory maturzystów w tym zakresie są najczęściej podyktowane wymaganiami rekrutacyjnymi określonymi przez uczelnie.

Jak podała Centralna Komisja Egzaminacyjna, egzamin zdało 203 593 maturzystów, to jest 74,5%. Lepiej wypadła matura w liceach, gdzie egzamin zdało 80,1% absolwentów. W technikach było to 64%. Do poprawki ma prawo 48 366 uczniów, 21 460 uczniów musi do matury przystąpić ponownie.

Na Dolnym Śląsku do egzaminów z wszystkich przedmiotów obowiązkowych egzaminu maturalnego w terminie głównym 2021 roku przystąpiło 17 641tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych(liceów ogólnokształcących i techników). Zdało 12 630 osób. Wyniki obrazuje tabela poniżej:

Okręgowa Komisja Egzaminacyjna nie podaje wyników dla poszczególnych powiatów.

Najlepiej w powiecie świdnickim poradzili sobie absolwenci II LO im. Stefana Banacha w Świdnicy, gdzie maturę zdały wszystkie 123 przystępujące do egzaminu osoby. W I LO im. Jana Kasprowicza nie zdała tylko jedna osoba na 115 zdających. Maturzysta ma prawo do sierpniowej poprawki.

W Zespole Szkół Budowlano-Elektrycznych na 68 zdających sukces odniosło 48 osób (70%). W Zespole Szkół Ekonomicznych w klasach technikum do matury przystąpiło 64 absolwentów, egzamin zdało 44 (68,8%). W liceum sportowym ZSE maturę pisało 20 osób, zdało 17 (85%).

– W naszej szkole wiele osób będzie miało szanse na poprawkę  – mówi Krzysztof Osiak, dyrektor ZSE im. W. Stysia w Świdnicy. – Oczywiście naszym dążeniem jest 100% zdawalność, ale trzeba brać pod uwagę, że ten rok był szczególnie trudny dla uczniów i nauczycieli, którzy pracowali podczas dwóch fal pandemii. Zdalna nauka może mieć swoje konsekwencje także podczas studiów. Pierwszy rok nie będzie łatwy.

Wyniki zdawalności matur w szkołach powiatu świdnickiego:

Licea Ogólnokształcące

 • I LO im. Jana Kasprowicza w Świdnicy – 99,15 %
 • II LO im. Stefana Banacha w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Świdnicy – 100 %
 • III LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Świdnicy – 75 %
 • V LO z Oddziałami Sportowymi w Zespole Szkół Ekonomicznych im. Wincentego Stysia w Świdnicy – 85 %
 • VI LO z Oddziałami Integracyjnymi w Zespole Szkół nr 1 w Świdnicy – 0 %
 • LO w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Stefana Żeromskiego w Strzegomiu – 92,6 %
 • LO w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Świebodzicach – 78 %

Technika

 • Technikum Nr 1 w Zespole Szkół nr 1 w Świdnicy– 33,3 %
 • Technikum Nr 2 w Zespole Szkól Hotelarsko-Turystycznych im. Tony Halika w Świdnicy – 62 %
 • Technikum Nr 4 w Zespole Szkół Budowlano-Elektrycznych im. Jana III Sobieskiego w Świdnicy– 70%
 • Technikum Nr 5 w Zespole Szkół Ekonomicznych im. Wincentego Stysia w Świdnicy – 68,8%
 • Technikum Nr 6 w Zespole Szkół Mechanicznych im. Mikołaja Kopernika w Świdnicy – 54 %
 • Technikum im. Księcia Bolka II w Zespole Szkół w Strzegomiu– 35 %
 • Technikum w Zespole Szkół im. Jędrzeja Śniadeckiego w Żarowie– 89 %

Sesja poprawkowa jest zaplanowana na sierpień.

/OKE, CKE, Starostwo Powiatowe w Świdnicy, opr. red./