Strona główna 0_Slider Krzysztof Karcz na zakończenie święta muzyki organowej. Za nami VI Międzynarodowy Festiwal...

Krzysztof Karcz na zakończenie święta muzyki organowej. Za nami VI Międzynarodowy Festiwal im. Christiana Schlaga [FOTO/VIDEO]

0

Recital solowy na organy w wykonaniu Krzysztofa Karcza zakończył tegoroczną edycję Międzynarodowego Festiwalu Organowego im. Christiana Schlaga.

Znajdujące się w Kościele Pokoju symfoniczne organy firmy Schlag&Söhne z 1909 roku stanowią bezcenny zabytek. Wyróżniają się spośród innych instrumentów w regionie przede wszystkim wielkością – posiadają aż 62 głosy! Od ponad 110 lat stale przyciągają wybitnych organistów z całego świata, ponieważ świdnicka XIX-wieczna wytwórnia organów Schlag znana jest w wielu krajach. Siły głosu instrumentu z Kościoła Pokoju można było posłuchać podczas koncertów VI Międzynarodowego Festiwalu Organowego im. Christiana Schlaga. Finałowy koncert w wykonaniu Krzysztofa Karcza, który zaprezentował muzykę m.in. Vierne’a, Widora czy Żeleńskiego, odbył się 16 lipca.

Krzysztof Karcz jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie organów prof. Juliana Gembalskiego. Jako stypendysta Deutscher Akademischer Austauschdienst studiował też w Musikhochschule Luebeck (Niemcy) w klasie organów prof. Arvida Gasta.

W 2000 roku otrzymał I Nagrodę na Konkursie Kompozytorskim BACH 2000 w Katowicach oraz IV Nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Organowym w Częstochowie. Otrzymał II Nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Organowym im. F. Nowowiejskiego w Poznaniu w 2005 roku. Na tym samym konkursie Otrzymał również Nagrodę Specjalną za najlepszą interpretację Koncertu G-dur Feliksa Nowowiejskiego.

Koncertuje jako solista i kameralista w kraju oraz za granicą. W 2010 roku założył klasę organów w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych I i II stopnia im. S. Moniuszki w Bielsku-Białej. Pełni funkcję organisty w Parafii św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej Komorowicach. Jest również dyrektorem Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej „OrgaNowe Bielsko-Biała” w Bielsku-Białej.

/Fundacja Dobrej Muzyki, opr. mn/

Poprzedni artykułBudynek dawnego młyna popada w coraz większą ruinę. Czy jest szansa na jego odrestaurowanie? [FOTO]
Następny artykułZawaliły się stropy w budynku. Strażacy przeszukują gruzy [FOTO]