Strona główna 0_Slider Kolejne problemy z dużymi odpadami. Część mieszkańców dyskryminowana?

Kolejne problemy z dużymi odpadami. Część mieszkańców dyskryminowana?

0

Niemal w całym powiecie świdnickim w połowie roku drastycznie podrożał odbiór śmieci. Mimo większych opłat mieszkańcy stracili część przywilejów, a przede wszystkim skończył się bezpłatny odbiór tzw. odpadów wielkogabarytowych. W gminie Świdnica zaskoczyła decyzja o wyłączeniu z odbiorów kilku miejscowości. Gmina tłumaczy przyczyny.

Zdjęcie ilustracyjne

Jak już informowaliśmy, starych kanap, pozostałości z remontów czy sprzętu AGD za płot w tym roku nie mogą wystawić mieszkańcy gminy Marcinowice. Mimo zobowiązań gminy zawartych w uchwale, przetarg na wywóz odpadów nie objął odbioru odpadów wielkogabarytowych. Każdy mieszkaniec w ramach opłaty może oddać duże śmieci do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, ale dostarczyć je musi sam.

Na odbiór dużych śmieci czekali mieszkańcy gminy Świdnica i wreszcie harmonogram odbioru z posesji pojawił się. – Na stronie Urzędu Gminy Świdnica jest informacja o wywozie odpadów wielkogabarytowych w gminie. Kto potrafi wyjaśnić dlaczego pominięte jest Pszenno? Płacimy za odbiór śmieci, a pani urzędniczka z uśmiechem odpowiada, że nie starczyło pieniędzy na Pszenno. To na co została wydana opłata śmieciowa mieszkańców? – pyta w liście do redakcji Swidnica24.pl jedna z mieszkanek. Trzeba dodać, że Pszenno nie jest jedyną pominiętą miejscowością.

– W grudniu 2020 roku, w ramach akcji „Czysta Gmina” została przeprowadzona pilotażowa zbiórka odpadów wielkogabarytowych w 8 miejscowościach na terenie gminie Świdnica, w tym w sołectwie Pszenno. Już 9 grudnia 2020 r. m.in. na stronach serwisu informacyjnego Urzędu Gminy informowaliśmy o zamiarze kontynuowania akcji odbioru odpadów wielkogabarytowych w pozostałych miejscowościach – mówi Janusz Waligóra, rzecznik prasowy Urzędu Gminy i dodaje – Odnosząc się do kwestii „opłaty śmieciowej” informuję, że ubiegłoroczne postępowanie przetargowe pn. „Odbieranie i zagospodarowanie odpadów komunalnych, wytwarzanych przez właścicieli nieruchomości zamieszkałych i niezamieszkałych z terenu Gminy Świdnica” nie obejmowało zbiórki odpadów wielkogabarytowych. Wprowadzenie tej opcji z pewnością spowodowałoby wzrost miesięcznej stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi o kilka złotych, która w chwili obecnej wynosi 26,00 zł od każdej osoby zamieszkującej daną nieruchomość.

– Należy podkreślić, że koszt ubiegłorocznej akcji zbierania odpadów wielkogabarytowych w ramach akcji „Czysta Gmina”, przeprowadzonej w 8 miejscowościach wyniósł 120 tys. zł. Zebrano 110 ton odpadów. Obecna zbiórka realizowana jest w 27 miejscowościach i zakończy się 29 września 2021 r. Nie wykluczone, że po jej zakończeniu i ewentualnych oszczędnościach będzie można realizować kolejne zbiórki jeszcze w tym roku – deklaruje rzecznik.

– Temat gospodarki odpadów komunalnych był omawiamy podczas ostatniej narady sołtysów. Włodarze wsi otrzymali materiały informacyjne dla mieszkańców gminy o możliwościach przekazywania odpadów wielkogabarytowych do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych w Świdnicy (PSZOK) przy ul. Metalowców 4. Odpady do PSZOK-u można przekazywać samodzielnie w ciągu całego roku, w ramach opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi – uzupełnia Janusz Waligóra.

Poprzedni artykułUschnięte rośliny, wymyte alejki. Przewodniczący Rady Miejskiej pyta o brak działań w zrewitalizowanym parku [FOTO]
Następny artykułKajtuś po wypadku zdrowieje i pięknieje. Wciąż czeka na dom