Strona główna Artykuł sponsorowany Kalkulator OC – sprawdź, ile wyniesie cię składka za ubezpieczenie samochodu

Kalkulator OC – sprawdź, ile wyniesie cię składka za ubezpieczenie samochodu

0
Jednym z czynników, który może mieć wpływ na wybór danego pojazdu jest wysokość składki na ubezpieczenie OC. Po zakupie auta sprzedający ma obowiązek przekazać nam polisę OC, ale ta ochrona automatycznie wygaśnie po zakończeniu umowy i będziemy musieli zawrzeć nową. To, ile będzie nas kosztować ubezpieczenie, możemy sprawdzić za pomocą kalkulatora OC.

Składka na OC a posiadany samochód
Każdy posiadacz pojazdu musi koniecznie podpisać umowę OC, gdyż w Polsce ubezpieczenie to jest  obowiązkowe. Wystarczy jeden dzień przerwy w ochronie, aby Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny mógł wysłać wezwanie do zapłaty kary. W przypadku samochodu osobowego i powyżej 14 dni bez ochrony należy zapłacić tyle, ile wynosi dwukrotność minimalnego wynagrodzenia w danym roku. W 2021 roku jest to 5600 zł.

Towarzystwo ubezpieczeniowe wylicza składkę na OC, biorąc pod uwagę wiele czynników. Ochrona nie będzie kosztować tyle samo dla każdego auta i jego posiadacza. W zależności od tego, jaki pojazd kupi dana osoba, inna będzie składka. Kierowcy, który ma bardzo ograniczony budżet na zakup nowego auta i ubezpieczenia, może zależeć na tym, aby ochrona kosztowała jak najmniej. Jego decyzja o wyborze pojazdu będzie mieć wpływ na wysokość składki. Towarzystwa ubezpieczeniowe wiedzą, jakie modele samochodów wybierają ci, którzy najczęściej są sprawcami wypadków i kolizji i uwzględniają te kwestie przy kalkulacji ceny ubezpieczenia. Np. więcej za ochronę zapłaci właściciel sportowego auta o pojemności silnika 3.0 i mocy 245 KM niż posiadacz samochodu miejskiego z silnikiem do 1.0, o mocy 45 KM. Różnica w cenie za ochronę OC może wynosić nawet kilkaset złotych.

Jeśli zależy nam na stosunkowo niskiej cenie ubezpieczenia OC, warto wybrać samochód z małą pojemnością silnika i o niewielkiej mocy, raczej typowe auto miejskie. To może przynieść znaczną oszczędność. Czy jednak można wyliczyć, ile dokładnie zapłacimy za ubezpieczenie OC+AC? Jest to jak najbardziej możliwe, wystarczy skorzystać z kalkulatora.

Kalkulator OC – ile wyniesie składka?
Nie jest tak, że możliwość wyliczenia składki mamy wyłącznie w stacjonarnych oddziałach UNIQA. Jest to jak najbardziej możliwe online – bezpiecznie, bez wychodzenia z domu. Wystarczy do tego wykorzystać darmowy kalkulator OC. To proste narzędzie, które dostępne jest dla wszystkich zainteresowanych na uniqa.pl. Używanie go nie wymaga zakładania konta, a jedynie udzielania odpowiedzi na pytania dotyczące pojazdu, jego posiadacza, miejsca użytkowania, miejsca parkowania i innych kwestii. Analizowana jest również historia przebiegu polisy OC właściciela pojazdu i na tej podstawie wyliczana jest składka. Następnie zainteresowany uzyska propozycję zawarcia polis dobrowolnych, takich jak autocasco, assistance czy NNW. Klientom, którzy zdecydują się na zakup OC online, naliczymy 15 proc. rabatu, a także 5 proc. dodatkowej zniżki przy zakupie ubezpieczenia kolejnego pojazdu.

Zawarcie umowy odbywa się w 100 proc. w sieci. Natychmiast można również opłacić składkę na ubezpieczenie. Pamiętajmy, że w Polsce nie trzeba wozić w aucie potwierdzenia zawarcia polisy OC. W przypadku kontroli funkcjonariusz policji łatwo zweryfikuje, czy posiadamy OC – nie potrzebuje do tego dokumentu świadczącego o zakupie ochrony.

Wybierając ubezpieczenie OC, zwracajmy uwagę nie tylko na jego cenę. Wprawdzie ubezpieczyciele mają obowiązek zapewnienia zakresu ochrony zgodnego z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, ale to nie oznacza, że każda oferta jest identyczna. W UNIQA wszyscy nasi klienci w cenie pakietu OC otrzymują Assistance MIDI, który gwarantuje podstawową ochronę w razie awarii, wypadku lub kradzieży pojazdu. Taka pomoc obejmuje m.in. auto zastępcze czy holowanie samochodu. Ponadto w cenie oferujemy również bezpłatną elektroniczną zieloną kartę, czyli dokument stanowiący potwierdzenie zawarcia umowy OC, który jest niezbędny, jeśli chcemy jeździć po terytorium krajów, w których taki certyfikat jest wymagany.

/Artykuł sponsorowany/