Strona główna Kultura Inauguracja Festiwalu Schlaga na trzy głosy

Inauguracja Festiwalu Schlaga na trzy głosy

0

Monumentalne brzmienie romantycznych organów Kościoła Pokoju w Świdnicy współbrzmiało w piątkowy wieczór z głosami akordeonowego duetu. Melomani podczas inauguracji Międzynarodowego Festiwalu Organowego im. Christiana Schlaga mogli poznać zaskakujące możliwości wyjątkowego zestawu instrumentów.

Fundacja Dobrej Muzyki po raz szósty zaprasza na muzyczne spotkania, które dedykowane są organmistrzowi Christianowi Schlagowi. Znajdujące się w Kościele Pokoju symfoniczne organy firmy Schlag&Söhne z 1909 roku stanowią bezcenny zabytek, a wyróżniają się spośród innych instrumentów w regionie przede wszystkim wielkością – posiadają aż 62 głosy! Od ponad 110 lat stale przyciągają wybitnych organistów z całego świata. Dzięki gruntownej renowacji po latach milczenia organy w 2016 roku odzyskały głos. I to jaki głos! Przekonali się o tym w piątkowy, 2 lipca, wieczór uczestnicy koncertu inauguracyjnego. W świątyni widzów witał gospodarz Kościoła Pokoju biskup Waldemar Pytel oraz prowadzący koncert Piotr Zapałowicz, który ze swadą wprowadzał do kolejnych utworów.

Na oficjalne rozpoczęcie (przypomnijmy, że festiwal miał swoją uwerturę w czerwcu podczas koncertu uczniów) zostały wybrane przede wszystkim utwory muzyki współczesnej, a koncert otworzyła Zuzanna Bator wykonaniem  Sonaty Ad Patre Broniusa Kutavičiusa, litewskiego kompozytora, który w swojej twórczości sięga do litewskiej muzyki ludowej. Zuzanna Bator dała się poznać szerokiej publiczności jako znakomita organistka i organizatorka. Wspólnie z mężem Maciejem Batorem powołała do życia Fundację Dobrej Muzyki i z powodzeniem promuje kulturę muzyczną. W 2020 roku zaangażowała się w nowy projekt – trio z Maciejem Zimką i Wiesławem Ochwatem. To wirtuozi akordeonu, którzy jako duet odnoszą liczne sukcesy w polskich i zagranicznych konkursach. Jak niezwykłe brzmienie można wydobyć z instrumentu, kojarzonego głównie z argentyńskim tangiem, można było się przekonać podczas wybitnego wykonania Suity Peer Gynt kompozytora okresu dojrzałego romantyzmu Edwarda Griega. Urzekały liryczne i delikatne tony, z wrażliwością wydobywane w instrumentów przez akordeonistów. Równym zaskoczeniem było wspólne wykonanie pełnej ekspresji “Fontanny Radości” Jacka Rabińskiego, utworu, który został zaaranżowany na organy i dwa akordeony.

Kolejny koncert Festiwalu Schlaga już w najbliższy wtorek, 6 lipca o godzinie 18.30 w Kościele Pokoju. Wystąpią Maciej Bator (organy) oraz Maksymilian Grzesiak (skrzypce). Wstęp na koncert jest bezpłatny.

/asz/