Strona główna Artykuł sponsorowany Firany – dekoracje dla każdego domu i na każde okno!

Firany – dekoracje dla każdego domu i na każde okno!

0

Zastanawiając się nad dekoracją na okno, pierwszym skojarzeniem, które przychodzi nam na myśl są zwykle zasłony lub firany. I jest to doskonała myśl, bo przecież trudno jest znaleźć lepszą przesłonę, która da nam nie tylko poczucie prywatności, a także uczyni projekt naszego domu jeszcze pełniejszym. Skorzystają na ich obecności i minimalistyczne salony, i jadalnie w stylu vintage.

W domu i w kamienicy, firana na wykusz okienny
Architekci projektując domy, nie zawsze zadowalali się prostymi formami geometrycznymi. Dlatego wiele spośród pieczołowicie odrestaurowanych kamienic czy współcześnie  budowanych domów jednorodzinnych, posiada element zwany wykuszem okiennym. Główną funkcją tego rozwiązania jest zwiększenie liczby okien, tak by wnętrze pomieszczenia stało się jeszcze jaśniejszym, a przy tym zyskuje też powierzchnia.  Najlepiej przysłużą się takiemu rozjaśnieniu zwiewne firanki na wykusz, które nie tylko będą delikatną dekoracją okienną, ale i nie będą zabierały zbyt wiele światła. Niektóre tkaniny mają dość gęsty splot lub są mocno haftowane i przez to zbytnio zaciemniają. Z tego powodu nie najlepiej nadają się one do uszycia firanki na wykusz. Efektowny haft na firance znajdującej się na zdjęciu powyżej sięga tylko parapetu. Dzięki temu dekorując pomieszczenie jednocześnie wypuszcza ona maksymalnie dużo światła dziennego.

Na zdjęciu jest widoczna lniana firana oraz kolorowa zasłona na wymiar z firmy Małgorzata, działającej w Poznaniu i Wrocławiu. Warto zwrócić uwagę na bardzo staranne wykonanie firanki i doskonałą jakość welurowej tkaniny zasłony.

Z czego uszyć ładne firanki na miarę?
Ilość tkanin dostępnych na rynku może nas początkowo oszołomić, a przecież występują one jeszcze w różnych odmianach czy gatunkach. My jednak skupmy się na tkaninie z najwyższej półki, ponieważ szyjąc firany na wymiar  warto jest wybrać raz a dobrze. Dzięki temu nasze wymarzone dekoracje będą nie tylko piękne, lecz i trwałe. Spośród najpopularniejszych tkanin warto jest wymienić naturalny len, występujący w całej gamie różnych aranżacji wnętrz.  Równie popularne są także niemnące się firany z tkaniny linen look. Choć są one syntetyczne, to najlepsze  gatunki surowca nie ustępują wiele tym naturalnym. Jednak za materiały klasy vip uchodzą batyst i woal. Są one delikatne, a uszyte z nich na miarę firanki są naprawdę lekkie. Przepuszczają one także do wnętrza dużo światła, co sprawi, że ciemne parkiety lub meble vintage zyskają dodatkowego blasku!

Nietypowe wyzwanie, firany na poddaszu
Nie jest to na szczęście częstym zjawiskiem, lecz czasami w domach trafiają się skośne okna, szczególnie często napotykamy je na poddaszu lub strychu. Różnią się one rozmiarem i kształtem, niektóre bywają niemal kwadratowe, a innym bliżej do trójkątów. W każdym jednak przypadku jest to duże wyzwanie,  aby odpowiednio wkomponować je w aranżację naszego mieszkania. Niektóre osoby próbują ukryć takie okna, zamaskować za pomocą odpowiednio upiętych zasłon, a inne odwrotnie – podkreślają firankami niecodzienny kształt okien na poddaszu. W tym przypadku, co zrozumiałe, dekoracje uszyte są na wymiar. W sklepie, niestety, najczęściej trudno jest kupić elegancką zasłonę lub firanę do okna na poddaszu, natomiast dla profesjonalnej krawcowej jest to okazja do pokazania swojego kunsztu i tym samym szansa na dodatkowy szyk dla pomieszczenia!

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułZa nami historyczne Grand Prix Świebodzic [FOTO]
Następny artykułNeptuny walczyły z najlepszymi z najlepszych w kraju