Strona główna Kultura Wyjątkowa wystawa historycznych sukien zawita do Muzeum Dawnego Kupiectwa

Wyjątkowa wystawa historycznych sukien zawita do Muzeum Dawnego Kupiectwa

0

Od 3 lipca do 12 września 2021 roku w Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy będzie można oglądać wystawę „Od Anny Świdnickiej do secesji. Rekonstrukcje sukien historycznych Elżbiety Dunin-Wąsowicz”.

Rekonstrukcja sukni z ok. połowy XIV wieku (fot. Elżbieta Dunin-Wąsowicz)

Autorka prac jest cenionym rekonstruktorem historycznym oraz pasjonatką historii kultury materialnej. Spod jej igły wyszły liczne stroje począwszy od XIV, aż po XX w. Wśród nich znajdują się kopie wykonane według oryginalnych zabytków tekstylnych ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Zamku Królewskiego na Wawelu czy z Kolekcji Esterhazych Muzeum Sztuki Użytkowej w Budapeszcie. Przy odtwarzaniu ubiorów Elżbieta Dunin-Wąsowicz współpracuje z innymi rekonstruktorami-rzemieślnikami: koronczarkami, kaletnikami, metaloplastykami, złotnikami, szewcami i in.

Inspiracją dla strojów zaprezentowanych w Muzeum Dawnego Kupiectwa były zabytki i portrety minionych epok. Na ekspozycji będzie można zobaczyć wierną kopię sukni przechowywanej w Muzeum Narodowym w Warszawie, na której haft zużyto aż 100 metrów atłasowego sznureczka, a więc długość odpowiadającą mniej więcej wysokości wieży świdnickiej katedry! Oprócz kopii stroju królowej Marii Kazimiery, czy kostiumu scenicznego Heleny Modrzejewskiej autorka wykonała kilka prac specjalnie z myślą o wystawie w świdnickim muzeum. Jedną z nich jest rekonstrukcja sukni z czasów Anny Świdnickiej.

/Muzeum Dawnego Kupiectwa, opr. mn/

Poprzedni artykułKolejne zmiany w parku w Rogoźnicy
Następny artykułMasaż twarzy zamiast igieł i botoksu czy liftingu i skalpela chirurgicznego? Czy to jest naprawdę możliwe?