Strona główna Artykuł sponsorowany Wentylacja w domu – co musisz o niej wiedzieć?

Wentylacja w domu – co musisz o niej wiedzieć?

0

W każdym domu niezbędna jest wentylacja – nie tylko dlatego, że jest to regulowane normami prawnymi, ale także dlatego, że wymiana powietrza w domu zapobiega gromadzeniu się różnych szkodliwych związków i substancji. Dodatkowo zapewnia po prostu komfort domownikom, wpuszczając świeższe powietrze, a pozbywając się tego z wytworzonym dwutlenkiem węgla i nasyconego różnymi domowymi zapachami. Wentylacją trzeba się zająć już na etapie planowania domu, ale co warto o niej wiedzieć? Z tego artykułu dowiesz się kilku przydatnych informacji.

Wentylacja grawitacyjna
Jest to typ wentylacji występujący najpowszechniej w naszych domach. Głównym elementem jest w tym przypadku komin wentylacyjny, który odprowadza zużyte powietrze na zewnątrz. Wiele przydatnych części zapewniających prawidłową wentylację znajdziesz na stronie: https://nasady-kominowe.pl/kategoria/kominy-wentylacyjne. Ta metoda opiera się na naturalnym przepływie powietrza – korzysta z różnicy temperatur w domu i poza nim. Ciepłe powietrze z wewnątrz jest wypierane przez zimne powietrze z zewnątrz, które jest cięższe. W ten sposób mamy zagwarantowany swobodny przepływ powietrza, które napływa do środka przez nawiewniki. Ten rodzaj jednak nie sprawdza się w przypadku, gdy temperatury są względnie podobne. Szczególnie latem wentylacja może być mniej wydajna. Za to zimą różnice mogą być aż nazbyt duże, powodując większe zapotrzebowanie na energię.

Nasada kominowa
Żeby przepływ powietrza funkcjonował bez zarzutu warto zamontować zawczasu nasadę kominową. Ten element odpowiada za zapewnienie prawidłowego ciągu kominowego. Montowana na szczycie komina nasada eliminuje możliwość wytworzenia się ciągu wstecznego, który powoduje cofanie się powietrza z wewnątrz z powrotem do domu. Jest to bardzo niepożądane, gdyż wszelkiego rodzaju spaliny i szkodliwe substancje nie zostaną usunięte z pomieszczeń. Dodatkowym udogodnieniem jest to, że nasady chronią przed niechcianymi gniazdami ptasimi, często budowanymi na kominach – dzięki nasadom unikniemy kłopotliwego lokatora. Ponadto ten element zabezpiecza przed wiatrem, który mógłby zaburzyć przepływ ciągu. Warto zajrzeć na stronę https://nasady-kominowe.pl/ i zamówić dobrej jakości nasadę kominową, która wspomoże wentylację w twoim domu.

Wentylacja mechaniczna
Nad tym rodzajem wentylacji mamy o wiele większą kontrolę, niż w przypadku wentylacji grawitacyjnej. Przepływ powietrza zależny jest tu od mechanicznych wentylatorów, warunki atmosferyczne nie mają żadnego znaczenia. Przy montowaniu wentylatorów ustala się parametry cyrkulacji powietrza – ta ilość może być stała (ustalana na podstawie wielkości oraz rodzaju pomieszczenia) lub można ją zmieniać w zależności od potrzeb (np. szybkie przewietrzenie pokoju). Oprócz wentylatora kanałowego wentylacja mechaniczna składa się także z kanałów oraz kratek wywiewnych, które powinny być montowane na odpowiedniej wysokości. Zamiast kratek można zamontować wentylatory bezpośrednio na wlotach do kanałów wentylacji grawitacyjnej – co zwiększa wydajność przepływu.

Dlaczego wentylacja jest tak istotna?
Przy budowie domu koniecznie trzeba zadbać o jak najbardziej wydajną wentylację – czy to grawitacyjną czy mechaniczną (każda z nich ma swoje wady i zalety). Najważniejsze jest, żeby wszelkie zanieczyszczenia, dwutlenek węgla, dym inne szkodliwe substancje zostały zastąpione czystym powietrzem. Sprawnie działająca wentylacja ochroni nas przed zatruciem tlenkiem węgla, który może ulatniać się z nieprawidłowo działających urządzeń gazowych. Co więcej, cyrkulacja zmniejszy wilgotność powietrza, dzięki czemu zabezpieczymy nasze meble i ściany przed rozwojem pleśni i rozprzestrzenianiem się roztoczy, które mogą powodować alergie. Dodatkowo zastój powietrza może źle się odbijać na zdrowiu domowników – częstymi dolegliwościami powodowanymi nieprawidłową wentylacją mogą być bóle głowy, senność, zmęczenie, a w skrajnych przypadkach nawet problemy z oddychaniem, czy podrażnienie oczu.

Pamiętaj, że dobra wentylacja w domu jest niezbędna. Dzięki niej dbamy o swój komfort życia, a nawet o własne bezpieczeństwo. Podczas zakupów zwróć więc uwagę, by elementy do budowy wentylacji były najwyższej jakości. Dzięki temu system wymiany powietrza będzie działać skutecznie.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułDziękują krwiodawcom za bezcenny dar życia i zachęcają do udziału w kolejnych zbiórkach
Następny artykuł„Muzyka Mi Leży”. Bluefaces wystąpią na dziedzińcu wieży ratuszowej