Strona główna 0_Slider Trawa po pas. Co z koszeniem poboczy?

Trawa po pas. Co z koszeniem poboczy? [FOTO]

13

Coraz powszechniejszym zwyczajem staje się ograniczanie koszenia traw w miastach i przy drogach. „Wysoka trawa przyczynia się m.in. do wychładzania miejskiej wyspy ciepła, magazynowania wody i zwiększenia bioróżnorodności.” – tłumaczą urzędnicy z Krakowa, którzy w sposób transparentny i jasny od lat przedstawia mieszkańcom harmonogram postępowania z zielenią. W Świdnicy i powiecie świdnickim trawy też wyrosły, ale próżno szukać informacji o zasadach utrzymania zieleni.

Tymczasem, mimo coraz większej świadomości ekologicznej i rosnącego poparcia dla miejskich łąk, pojawia się coraz więcej pytań o wybujałe trawy przy drogach i ulicach. Rada Gminy Marcinowice „zwróciła się do Starosty świdnickiego o pilne uporządkowanie poboczy i rowów przy drogach powiatowych, których na terenie gminy Marcinowice mamy ponad 50 km. Pomimo licznych interwencji pracowników urzędu i mieszkańców, nie podjęto konkretnych działań.” – czytamy na profilu społecznościowym gminy.

– Koszenia wykonujemy zgodnie z harmonogramem. Pismo z Marcinowic jeszcze do nas nie dotarło, ani pocztą tradycyjną, ani elektronicznie – mówi Marek Olesiński, dyrektor Służby Drogowej Powiatu Świdnickiego i deklaruje, że sprawdzi, jak obecnie wygląda sytuacja. Tłumaczy, ze w tym roku w okresie najintensywniejszego wzrostu traw intensywnie i długo padał deszcz, co temu wzrostowi bardzo sprzyjało. Zapewnia także, że względy bezpieczeństwa są priorytetowe, ale pod uwagę brane jest również środowisko naturalne. – Nie kosimy przeciwskarp, pozostawiając naturalne kwietne łąki.

Niewykoszone pobocza są także na drogach gminnych w Świdnicy, a przykładem jest część ulicy Sikorskiego. O informacje, czy miasto zmniejszyło liczbę koszeń i jak wygląda harmonogram na ten sezon zwróciliśmy się do Urzędu Miejskiego. Czekamy na odpowiedź.

Ul. Sikorskiego w Świdnicy, zdjęcia wykonane 15 czerwca 2021:

Poprzedni artykułSzukacie ochłody? Kurtyna wodna na świdnickim Rynku już działa! [FOTO/VIDEO]
Następny artykułWałbrzyska uczelnia świętowała [FOTO]