Strona główna 0_Slider Świdnickie Tesco do zamknięcia?

Świdnickie Tesco do zamknięcia?

8

Związkowcy z NSZZ Solidarność przy Tesco Polska poinformowali o planowanych zwolnieniach grupowych związanych z zamknięciem jedenastu sklepów tej sieci. Wśród nich znalazł się świdnicki hipermarket Tesco, który w marcu został przejęty przez Netto Polska w ramach transakcji obejmującej 301 sklepów brytyjskiej sieci.

Przypomnijmy, porozumienie w sprawie przejęcia 301 sklepów sieci Tesco przez firmę Salling Group, właściciela Netto Polska, zostało zawarte już w czerwcu 2020 roku. 12 marca zgodę na transakcję sprzedaży wyraził Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Wśród przejętych sklepów znalazł się supermarket w Żarowie, a także świdnicki hipermarket przy ulicy Strzegomskiej. – Sklep został przez nas przejęty w ramach transakcji obejmującej 301 obiektów Tesco Polska. Pracujemy jeszcze nad rozwiązaniami dla poszczególnych sklepów, dlatego o konkretnych planach będziemy informować w późniejszym terminie – informowała w marcu Mariola Skolimowska, ówczesna rzeczniczka prasowa sieci Netto.

Wraz z uzyskaniem zgody na przejęcie sklepów sieci Tesco, rozpoczęty został proces integracji oraz zmiany szyldów z Tesco na Netto. Pod koniec maja taką przemianę zakończono w czterech sklepach, a do końca 2021 roku otwartych ma zostać ponad 150 sklepów Netto w miejsce marketów funkcjonujących dotychczas pod marką Tesco.

Okazuje się, że nie wszystkie sklepy sieci Tesco przejdą pod nowy szyld. W poniedziałek związki zawodowe działające przy Tesco Polska poinformowały o planowanych zwolnieniach grupowych, których przyczyną jest zamknięcie 11 marketów na terenie kraju. Zgodnie z komunikatem opublikowanym w mediach społecznościowych przez NSZZ Solidarność Tesco, zamknięte mają zostać sklepy w następujących lokalizacjach: CHM Jelenia Góra, ul. Jana Pawła II 17, CHM Stargard, ul. Szczecińska 81, CHM Gorzów Wielkopolski, ul. Górczyńska 19, CHM Włocławek, ul. Kruszyńska 17/27, CHM Świdnica, ul. Strzegomska 2, CHM Szczawno Zdrój, ul. Łączyńskiego 44, CHM Skierniewice, ul. Czesława Liska 1, CHM Rybnik, ul. Żorska 2, CHM Stalowa Wola, ul. Przemysłowa 2b, CHM Piła, ul. Bydgoska 135, CHM Suwałki, ul. Kościuszki 103.

Zwolnieniami grupowymi mają zostać objęte maksymalnie 404 osoby na stanowiskach podstawowych oraz maksymalnie 58 osób na stanowiskach sprawujących nadzór nad pracownikami. Redukcje odbędą się w terminie od 21 czerwca do 31 sierpnia 2021 roku. – O kolejności zwolnień decydować będzie: a) termin zamknięcia sklepu, b) okres zatrudnienia u pracodawcy oraz związany z tym ustawowy okres wypowiedzenia umowy o pracę. Pracownikom objętym zwolnieniami grupowymi proponowane zostanie, w miarę możliwości, podjęcie pracy w innych jednostkach firmy – przekazali związkowcy.

O potwierdzenie informacji dotyczącej planów zamknięcia Tesco w Świdnicy zwróciliśmy się do grupy Netto Polska. Pracownicy świdnickiego sklepu odmówili komentarza w tej sprawie, zaś właściciele pozostałych punktów handlowo-usługowych działających w obiekcie przy ulicy Strzegomskiej nie kryją obaw. Jak wskazują, w przypadku zamknięcia hipermarketu utrzymywanie tamtejszego pasażu handlowego może nie mieć sensu. Opuściło go już kilka sklepów, nieczynne jest też bistro. Najemców z mniejszych sklepów dotychczas nikt nie informował o dalszych losach obiektu. – Na razie nie mamy żadnych oficjalnych informacji. Działamy dalej i czekamy – wskazują.

/mn/