Strona główna 112 Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed gwałtownymi burzami. Synoptycy podwyższyli poziom alertu

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed gwałtownymi burzami. Synoptycy podwyższyli poziom alertu

0

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podwyższył stopień obowiązującego w regionie ostrzeżenia meteorologicznego, przestrzegając przed możliwymi burzami z gradem. Do mieszkańców obszarów, na których mogą występować niebezpieczne zjawiska pogodowe, zostały wysłane alerty Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało do mieszkańców regionu SMS-y z ostrzeżeniem o treści: “Uwaga! W nocy (29/30.06) burze, silny wiatr, ulewny deszcz i lokalnie grad. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr. Możliwe przerwy w dostawie prądu”. Kika godzin wcześniej synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami, które we wtorek po godzinie 14.00 zostało podwyższone do alertu II stopnia z uwagi na możliwość wystąpienia silniejszych porywów wiatru.

Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu od 20 mm do 30 mm, lokalnie do 40 mm oraz porywy wiatru do 90 km/h, lokalnie do 100 km/h. Miejscami grad. Najsilniejszych zjawisk należy spodziewać się w drugiej połowie nocy – informuje Marek Kurowski, synoptyk IMGW-PIB. Wydane dla powiatu świdnickiego ostrzeżenie obowiązuje od godziny 14.27 we wtorek do 7.00 w środę. Prawdopodobieństwo wystąpienia prognozowanych zjawisk oceniono na 80%.

/opr. mn/