Strona główna 0_Slider Piękny zakątek miasta czeka na odrestaurowanie. Są chętni do odbudowy wieżyczki w...

Piękny zakątek miasta czeka na odrestaurowanie. Są chętni do odbudowy wieżyczki w Parku Młodzieżowym

3

Dwie firmy zgłosiły chęć realizacji prac związanych z odbudową zabytkowej wieżyczki stanowiącej centralny punkt Parku Młodzieżowego, a także sąsiadującej z nią parkowej fontanny. Świdnicki magistrat planował przeznaczyć na ten cel 2,2 mln złotych, jednak obie złożone oferty znacznie przewyższają tę kwotę.

Altana i fontanna w Parku Młodzieżowym (fot. N.N., kolekcja portalu “Świdnica – Moje Miasto”)

Drewnianą altanę na kamienno-ziemnym podwyższeniu wybudowano w 1875 roku na gruzach Fleszy Ceglanej. Na cześć podpułkownika Riebla, radnego miejskiego i inicjatora zakładania terenów zielonych w miejscu zlikwidowanego zewnętrznego pasa świdnickich fortyfikacji, parkowy belweder nazwano Riebelshöhe. Przez ponad 100 lat był to jeden z ciekawszych obiektów architektonicznych miasta. Charakterystyczna konstrukcja przetrwała do XXI wieku. W roku 2005 ogrodzono ją wysokim płotem, a w 2007 rozebrano. Obiekt był w tak złym stanie technicznym, że w każdej chwili mógł runąć. Od tego czasu, o tym, jak altana wraz z otaczającym ją założeniem parkowym wyglądała w czasach swojej świetności, można było się przekonać wyłącznie z archiwalnych zdjęć oraz ilustracji na dawnych kartkach pocztowych.

Od kilku lat trwały starania dotyczące odbudowy drewnianej wieżyczki, na co próbowano pozyskać środki ze świdnickiego budżetu obywatelskiego. Przez kilka lat mieszkańcy i społecznicy prowadzili też prace porządkowe na zagrodzonym wzniesieniu, na którym dawniej stała altana. Nadzieję na powrót charakterystycznego obiektu przyniosło rozpoczęcie prac rewitalizacyjnych w Parku Młodzieżowym. Na ten cel miastu udało się zdobyć wielomilionowe dofinansowanie z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, jednak środki te nie mogły zostać przeznaczone na odtworzenie centralnego punktu parku. Zapowiedziano jednak, że odbudowa zostanie sfinansowana ze świdnickiego budżetu.

W marcu 2019 roku zlecono wykonanie dokumentacji projektowej obejmującej odbudowę „tarasu widokowego wraz z altaną i fontanną w korpusie tarasu oraz przebudową fontanny wolnostojącej”. Na początku lutego 2021 roku poinformowano o zakończeniu prac projektowych prowadzonych przez Autorskie Biuro Projektów „a”. – Przy okazji rewitalizacji Parku Młodzieżowego będzie odtworzony piękny drewniany belweder, będzie uratowany taras dolny i taras górny, wachlarzowe kamienne schody, wbudowana w mur tarasu fontanna z kaskadą, a także wolnostojąca, neobarokowa fontanna przed tarasem – wyliczała Anna Baran z biura projektowego. W marcu 2021 roku ogłoszono, że Świdnica otrzyma 8 milionów złotych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych dla gmin górskich. Zgodnie ze zgłoszonym przez miasta projektem, środki te mają zostać przeznaczone na przebudowę teatru miejskiego, rewitalizację zabytkowej części bloku śródrynkowego, a także na odbudowę altany oraz tarasu widokowego w Parku Młodzieżowym.

Dysponując finansowym wsparciem oraz gotowym projektem, który został wcześniej uzgodniony z konserwatorem zabytków, możliwe stało się ogłoszenie przetargu na odbudowę tarasu widokowego wraz z altaną, fontanną kaskadową znajdującą się w korpusie tarasu, a także przebudową fontanny wolnostojącej. Przewidziano również montaż oświetlenia, budowę balustrad oraz odbudowę schodów prowadzących do altany.

25 czerwca poinformowano, że w przetargu na odtworzenie wieżyczki oferty złożyły dwie firmy. Zakład Ogólnobudowlany REMECO zaproponował realizację prac za ponad 3 mln 13 tys. zł, natomiast Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „Stańczyk” gotowe jest zająć się obudową za ponad 4 mln 960 tys. zł. Obie oferty znacznie przewyższają jednak kwotę, którą Urząd Miejski w Świdnicy planował przeznaczyć na inwestycję. Na ten cel w budżecie miasta zarezerwowano 2 mln 200 tys. zł. Wyłonienie wykonawcy będzie więc uzależnione od pozyskania brakującej kwoty.

Zakończenie parkowej inwestycji ma według planów nastąpić do 30 października 2022 roku.

Michał Nadolski
[email protected]