Strona główna Artykuł sponsorowany Perlit ogrodniczy – jakie proporcje stosować?

Perlit ogrodniczy – jakie proporcje stosować?

0

Perlit ogrodniczy to coraz popularniejszy materiał wykorzystywany w uprawie roślin. Jego właściwości pozytywnie wpływają na okazałość plonów. Jakie proporcje perlitu stosować, aby był on najbardziej efektywny?

W hodowli roślin ważne jest dbanie o odpowiednie podłoże, nasłonecznienie, a także nawodnienie. Bez zachowania właściwych warunków, uprawy mogą być bardzo słabe, a niekiedy nic nie będzie rosło. Z tego też względu sięga się po rozwiązania, które pomagają roślinom w ich rozwoju. Zastosowanie perlitu ogrodniczego okazuje się jednym z najlepszych sposobów, aby uprawy, również doniczkowe, były obfite. Trzeba jednak umiejętnie wykorzystywać ten materiał, aby był on efektywny.

Co to jest perlit ogrodniczy?
Wielu ogrodników śmieje się, że perlit ogrodniczy to „popcorn wulkaniczny”. W zasadzie jest w tym trochę prawdy. Powstaje on bowiem w wyniku hydratacji stygnącej lawy wulkanicznej. Często określa się go również mianem „szkła wulkanicznego”. Stosuje się go w wielu gałęziach przemysłu, ale również w ogrodnictwie. Perlit ogrodniczy przyjmuje postać bardzo lekkich granulek, których kształt jest nieregularny. Jego powierzchnia jest porowata. Istotne jest to, że zawiera on w sobie chemicznie uwięzioną wodę.

Jakie są zalety perlitu ogrodniczego?
Z powodzeniem perlit ogrodniczy wykorzystuje się w różnego rodzaju uprawach. Umieszczany w podłożu dba o rozluźnianie i spulchnianie gleby. Rośliny mają wtedy czym oddychać, co wpływa na ich lepsze kwitnienie. Nie bez znaczenia jest zawartość wody w „popcornie wulkanicznym”, która jest w nim magazynowana. Sprawia ona, że uprawy nie będą przysychać. W razie konieczności korzenie bezpośrednio stykają się z granulkami, z których pobierają wodę. Bardzo ważną zaletą perlitu ogrodniczego jest jego sterylność. Nie przenosi on bowiem do roślin żadnych szkodników oraz chorób, a co za tym idzie, jest dla upraw bardzo bezpieczny.

Jakie proporcje perlitu ogrodniczego stosować?
Perlit ma wiele pozytywnych właściwości. Jednak konieczne jest jego odpowiednie wykorzystanie, aby nie wywołać efektu przeciwnego do oczekiwanego. Bardzo często wykorzystuje się go w formie dodatku do gleb, ale również samodzielnie do upraw hydroponicznych. Istotne jest zachowanie odpowiednich proporcji podczas jego stosowania. Przyjmuje się, że perlit ogrodniczy można mieszać z podłożem, ale w takiej ilości, żeby zajmował 10-30% objętości całego podłoża. Przykładowo – 1 litr materiału należy wykorzystać na 3 litry ziemi. Niewłaściwe zastosowanie proporcji może doprowadzić do słabszej jakości podłoża, co przekłada się na kiepskie warunki dla rozwoju roślin.

Podsumowanie
Perlit ogrodniczy cieszy się coraz większym uznaniem wśród ogrodników. Ma sporo zalet, które zapewniają roślinom odpowiednie podłoże. Warto jednak zwrócić uwagę na odpowiednie stosowanie tego materiału. Dobranie właściwych proporcji perlitu oraz ziemi pozwoli na osiągnięcie obfitych plonów.

/Artykuł sponsorowany/