Strona główna Artykuł sponsorowany Cięcie betonu – na sucho, czy mokro?

Cięcie betonu – na sucho, czy mokro?

0

Wykonanie nowych otworów okiennych w budynku to konieczność zmierzenia się z jednym z najtwardszych materiałów. Beton, bo o nim mowa, wymaga sporego zaangażowania, aby praca z nim była możliwa. Dlatego też poszukuje się rozwiązań, które mu sprostają. Cięcie betonu jest jednak możliwe przy wykorzystaniu techniki diamentowej. Jak to wygląda? Dowiesz się z niniejszego artykułu!

Z betonem nie ma żartów. W określaniu jego właściwości wykorzystuje się zazwyczaj przedrostek „naj” dlaczego? Ponieważ to najpopularniejszy materiał, najbardziej wytrzymały i najtrudniejszy w obróbce. Podchodzić do niego należy w odpowiedni sposób, aby jakiekolwiek prace były możliwe. A są one konieczne, kiedy w budynku trzeba będzie wykonać nowe otwory okienne, ale nie tylko. Także wtedy, gdy pojawi się instalacja wodna lub elektryczna. Jednym ze sposobów, aby sprostać tym zadaniom, jest cięcie betonu z wykorzystaniem techniki diamentowej. Można je przeprowadzić na sucho oraz na mokro. Różnice między tymi technikami są spore, więc czas się z nimi zapoznać.

Jak ciąć beton? Na sucho, czy mokro?
Jeśli chcemy, aby w budynku zamontowane zostały okna w innym miejscu, niż przewidywano, bądź poprowadzić różnego rodzaju instalacje, potrzebujemy ciąć beton. Nie jest to łatwe, ale wykonalne dzięki stosowaniu techniki diamentowej. Wtedy też mamy do czynienia ze starciem najtwardszych rywali.

Cięcie betonu na mokro
Nie moglibyśmy mówić o cięciu betonu, gdyby nie możliwości techniczne. Do tego zadania wykorzystuje się specjalne piły, których tarcze pokryte są diamentami. Pracują one z bardzo dużą szybkością, a dzięki dostarczaniu do nich wody, są wydajniejsze i precyzyjniejsze. To pozwala na wykonywanie dokładnych otworów o dużej głębokości. Cięcie betonu na mokro stosuje się na bardzo dużych powierzchniach. Woda, która podczas pracy trafia do tarcz, chłodzi je i wydłuża ich żywotność. Jest to również sposób na eliminowanie rozprzestrzeniania się p

yłu krzemionkowego zawartego w betonie, zagrażającego zdrowiu osób, które mogą go wdychać.

Cięcie betonu na sucho
Zgoła odmienne jest cięcie betonu na sucho. Różnice zachodzą zarówno w kwestii tarczy, jak i możliwości. W piłach wykorzystywanych do cięcia na sucho są one przygotowane do odprowadzania nadmiernej ilości ciepła specjalnymi przestrzeniami. To niestety eliminuje je z wykonywania dokładnych nacięć. Dlatego też cięcie betonu na sucho stosuje się głównie do niewielkich otworów. W dodatku proces ten jest co jakiś czas przerywany, aby zminimalizować ryzyko przegrzania tarczy. Zatem nie wykonamy bardzo głębokich otworów, jak w przypadku cięcia na mokro.

Podsumowanie
Cięcie betonu możliwe jest na dwa sposoby: na mokro i sucho. Obydwa są bardzo często stosowane. W przypadku cięcia na mokro wykonuje się je na większych powierzchniach do precyzyjnych otworów o dużej głębokości. Z kolei proces ten wykonywany na sucho pozwala na uzyskanie niewielkich szczelin, przydatnych głównie przy mniejszych pracach.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułPerlit ogrodniczy – jakie proporcje stosować?
Następny artykułTrzydzieści lat dobrego sąsiedztwa. Rocznicowe obchody Fundacji „Krzyżowa”