Strona główna Kultura Mistrz zagrał na zaproszenie ucznia. “Śladami Mistrzów” w katedrze

Mistrz zagrał na zaproszenie ucznia. “Śladami Mistrzów” w katedrze [FOTO/VIDEO]

0

W sobotę w świdnickiej katedrze odbył się drugi w tym roku koncert organowy w ramach cyklu “Śladami Mistrzów”. Na zaproszenie Jakuba Monety – młodego świdnickiego organisty i pomysłodawcy koncertowego cyklu – wystąpił Piotr Rojek, dziekan Wydziału Instrumentalnego oraz kierownik Katedry Organów, Klawesynu i Muzyki Dawnej w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu.

Piotr Rojek ukończył studia w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu na Wydziale Instrumentalnym w klasie organów prof. Andrzeja Chorosińskiego oraz na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury, Teorii Muzyki i Muzykoterapii w klasie kompozycji prof. Zygmunta Herembeszty i prof. dr. hab. Krystiana Kiełba. Odbył szereg kursów mistrzowskich interpretacyjnych oraz improwizatorskich, prowadzonych przez tak wybitne osobistości świata muzyki organowej, jak: Julian Gembalski, Bernhard Haas, Hans Haselböck, Ferdinand Klinda, Ton Koopman, Jon Laukvik, Armin Schoof, Wolfgang Seifen, Józef Serafin czy Harald Vogel.

Piotr Rojek pracuje na stanowisku profesora w macierzystej uczelni. Jest dziekanem Wydziału Instrumentalnego oraz kierownikiem Katedry Organów, Klawesynu i Muzyki Dawnej. Prowadzi również klasę organów w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. Ryszarda Bukowskiego we Wrocławiu oraz Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu.

Artysta regularnie koncertuje zarówno w kraju, jak i za granicą, m.in. w Czechach, Finlandii, Hiszpanii, na Łotwie, w Niemczech, Norwegii, Słowacji, Szwecji, Ukrainie, USA, Wielkiej Brytanii we Włoszech oraz na Wyspach Ålandzkich. Prowadzi także kursy mistrzowskie w kraju i za granicą. Ma w dorobku kilkanaście płyt. Powstała w 2005 roku płyta, na której zarejestrowano dziewięć toccat wybitnych kompozytorów od baroku do XX wieku, wykonanych na zabytkowych organach Adama Horacego Caspariniego w Wołowie, otrzymała nominację do prestiżowej nagrody Polskiej Akademii Fonograficznej FRYDERYK.

Jakub Moneta – młody i utalentowany organista, który dzięki swojemu talentowi i pasji jest doskonale znany wielu świdniczanom, będąc przy tym inicjatorem cyklu koncertów “Śladami Mistrzów” – jest od września 2020 roku uczniem Piotra Rojka w klasie organów Ogólnokształcącej Szkoły Muzyczna I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu.

/opr. mn/