Strona główna Artykuł sponsorowany Laserem po oczach – nowoczesne metody leczenia wad wzroku

Laserem po oczach – nowoczesne metody leczenia wad wzroku

0

Wada wzroku jest utrapieniem dla każdego, kto się z nią zmaga. Parujące okulary, wymienianie soczewek, gubienie ich w umywalce to tylko nieliczne przykłady niewygód. Jednak dla niektórych wada wzroku stanowi jeszcze większe wyzwanie.

Dotyczy to osób, które lubią aktywność fizyczną, co wydaje się oczywiste, bo sport w okularach to wątpliwa sprawa. Jakie metody leczenia wad wzroku będą najskuteczniejsze, a jednocześnie bezpieczne?

Z oczami na bakier, z okularami za pan brat
Szacuje się, że już połowa młodzieży boryka się z jakąś wadą wzroku, a pond 40% Polaków w wieku 16-54 r.ż. potrzebuje korekcji wzroku, czasem nawet o tym nie wiedząc. Życie w wirtualnym świecie, z którym połączenie jest możliwe tylko poprzez jakiś ekran, sprawia, że wad wzroku nie ubywa. W związku z powyższym krótkowzroczność stała się dominującym problemem, bo większość tego, co robimy i na czym koncentrujemy wzrok, jest blisko. Ta wada razem z dalekowzrocznością i astygmatyzmem dają razem 53% wszystkich wad wzroku. Do pozostałych należą zaćma, zwyrodnienie plamki żółtej, jaskra, czy retinopatia cukrzycowa. Niezoperowana zaćma, jaskra czy nieskorygowany astygmatyzm są natomiast jednymi z przyczyn ślepoty. Jak działać, by najskuteczniej leczyć wady wzroku?

Profilaktyka zamiast ryzyka
Przede wszystkim ze statystyk wynika, że ok. 30% Polaków nigdy nie było u okulisty. Wizyty będą miały duże znaczenie, bo im szybciej będzie zdiagnozowany problem, tym szybsza reakcja. Specjaliści Polskiego Towarzystwa Okulistycznego zalecają, by dzieci czteroletnie przechodziły profilaktyczne, obowiązkowe badania wzroku. Zważywszy na fakt, że wady wzroku są już uznane za choroby cywilizacyjne, ma to duży sens, jako ogólnoświatowy sposób na przeciwdziałanie temu zjawisku. Jeśli profilaktyka to już za mało i trzeba podjąć leczenie, jakie metody obecnie są najskuteczniejsze w leczeniu wad wzroku?

Laserem kontra szkła
Okulary i soczewki są dobrym rozwiązaniem, by korygować wady wzroku i nie dopuszczać do ich pogłębiania. Jednak sama korekcja to już zabytek w obliczu nowoczesnej technologii, która w bardzo szybki sposób potrafi wyleczyć wady, z którymi zmagaliśmy się latami. Nowoczesne rozwiązania to przede wszystkim laserowa korekcja wzroku, ale też refrakcyjna wymiana soczewki czy soczewki fakijne. Najpopularniejsza jest metoda laserowa, która trwale poprawia wadę, a sam zabieg trwa kilka minut. Przy miejscowym znieczuleniu przebiega to zupełnie bezboleśnie. Zabiegi wykonuje się przy użyciu laseru excimerowego i femtosekundowego. Dzięki nim można zastosować zarówno techniki wykonania powierzchniowe, którymi działa się głównie w obszarze nabłonka rogówki, jak i głębokie, które już wiążą się z nacięciem i preparowaniem płatka rogówki.

Można zaryzykować stwierdzenie, że nie ma obecnie szybszego i skuteczniejszego sposobu na tak znaczącą poprawę jakości ludzkiego życia, jak właśnie laserowa korekcja wzroku. W świecie, który tak bardzo przeniósł się do sieci, musimy jakoś nadążyć, ale chcemy też dobrze widzieć jak najdłużej. Dla tych, którzy na co dzień uprawiają aktywność fizyczną, jest to jedyna opcja na komfort i optymalne sukcesy sportowe.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułMichał Kurowski wicemistrzem świata! [FOTO]
Następny artykułJak sprawdzić, czy łańcuszek jest złoty?