Strona główna 0_Slider Książka od szkoły w nagrodę za czerwony pasek. Rodzic skarży się, że...

Książka od szkoły w nagrodę za czerwony pasek. Rodzic skarży się, że sam musi ją dziecku kupić

3

– Nagrody mają zakupić rodzice z własnych funduszy a szkoła wręczy je dzieciom jako własną nagrodę przyznaną przez siebie. To jakaś hipokryzja – pisze rodzic jednego z uczniów Szkoły Podstawowej nr 105 w Świdnicy. – Wiele lat temu Rada Rodziców zdecydowała, że zakup książek na nagrodę jest dobrowolny i leży w gestii rodziców. Są klasy, w których nagród książkowych nie ma w ogóle. Zgodnie z ustawą nagrodą za bardzo dobre wyniki w nauce jest świadectwo z wyróżnieniem – tłumaczy Małgorzata Pielach, dyrektorka placówki. W większości szkół zakup nagród książkowych na zakończenie roku szkolnego finansują ze składek Rady Rodziców.

Na zakończenie roku szkolnego dostałam informację ze Szkoły Podstawowej nr 105 w Świdnicy, że w związku z dobrymi wynikami w nauce mojego dziecka mam zakupić nagrodę książkową i dostarczyć ją do szkoły. Książka zostanie podpisana przez panią dyrektor i wręczona dziecku jako nagroda za wyniki w nauce. Nagrody mają zakupić rodzice z własnych funduszy a szkoła wręczy je dzieciom jako własną nagrodę przyznaną przez siebie. To jakaś hipokryzja. Jeżeli szkoła chce nagrodzić dziecko za tzw. czerwony pasek dlaczego kupować książki mają rodzice a pani dyrektor wręcza je z wpisem nagroda za dobre wyniki w nauce ufundowana przez szkołę. Czy naprawdę szkoła nie może ufundować dzieciom nagród, to nie są duże koszty. Jeżeli szkoła nie ma funduszy, to można zrezygnować z nagród. Co w sytuacji rodziców, których nie stać na zakup, ich sytuacja jest dość niezręczna . To samo miało miejsce w zeszłym roku. Ja byłam zniesmaczona, dziecko również ponieważ zanosiło książkę do szkoły a po kilku dniach przynosiło ją jako nagrodę – opisuje jedna z mam. Jak podkreśla Małgorzata Pielach, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 105, decyzja o dodatkowych nagrodach dla wyróżniających się uczniów należy wyłącznie do rodziców. – Rada Rodziców wiele lat temu uznała, że ze wspólnych składek nie będą kupowane książki dla wyróżniających się uczniów. Każda klasa decyduje indywidualnie, czy rodzice kupią nagrody czy nie – wyjaśnia.

W Szkole Podstawowej nr 6 w Świdnicy nagrody fundują Rada Rodziców oraz współpracująca z placówką Fundacja Łączy na Football. – Dzieci otrzymują nagrody nie tylko za wyniki w nauce, ale także za inne osiągnięcia, na przykład sportowe – mówi dyrektorka Violetta Skibicka. W tym roku ze względu na ograniczone fundusze nie będzie nagród w klasach I-II. – Nagrody otrzymają uczniowie klas trzecich na zakończenie pierwszego etapu nauki – dodaje dyrektorka.

W Szkole Podstawowej nr 4 nagrody w całości fundowane są z funduszu Rady Rodziców. – Każdy trzecioklasista dostaje książkę na zakończenie pierwszego etapu nauki, nagrody trafiają także do uczniów z najlepszymi wynikami w nauce oraz w sporcie. Nagradzane są także dzieci klas I-III za najlepszą frekwencję – mówi dyrektorka Beata Laskowska.

Inne rozwiązanie przyjęła Szkoła Podstawowa nr 2. – Ze względu na to, że mamy dochody własne z wynajmu pomieszczeń i sali gimnastycznej, szkoła funduje nagrody książkowe na zakończenie roku szkolnego. Nie każda placówka ma taką możliwość. Z Rada Rodziców bardzo ściśle współpracujemy w wielu innych zakresach. To rodzice fundują nagrody dla laureatów naszej szkolnej Gali Talentów – mówi dyrektorka Alicja Matysik.

Zakończenie roku szkolnego 2020/2021 już w najbliższy piątek.

Poprzedni artykułPożar poddasza w Kłaczynie [FOTO]
Następny artykułDobromierz w weekend zmienił się w stolicę kolarstwa!