Strona główna Kultura Kot, Seweryn, Dorociński i Świdnicka Grupa Rekonstrukcyjna w filmie „Niebezpieczni dżentelmeni”

Kot, Seweryn, Dorociński i Świdnicka Grupa Rekonstrukcyjna w filmie „Niebezpieczni dżentelmeni” [FOTO]

0

Świdnicka Grupa Rekonstrukcyjna znów pojawi się na dużym ekranie w towarzystwie gwiazd. 20 czerwca zakończyły się zdjęcia do komedii kryminalnej produkcji w reżyserii debiutującego na dużym ekranie Macieja Kawalskiego z gwiazdorską obsadą.

W „Niebezpiecznych dżentelmenach zagrali m.in. Marcin Dorociński w roli Witkacego, Tomasz Kot jako Tadeusz Boy-Żeleński, Andrzej Seweryn (Joseph Conrad) i Wojciech Mencwaldowski (Bronisław Malinowski). Cztery znakomitości zakopiańskiej bohemy budzą się po mocno zakrapianej, całonocnej imprezie. Głowy pękają im od kaca, nikt nic nie pamięta, a sytuacji nie poprawiają znalezione na podłodze zwłoki nieznanego mężczyzny. Sytuacja komplikuje się, a w intrygę zamieszani są nawet Zofia Nałkowska i Józef Piłsudski – czytamy w opisie fabuły.

Zdjęcia kręcone były w Zakopanem i w Bielsku Białej, a na planie pojawiła się też ekipa z Świdnickiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „SRH Świdnica”. – Braliśmy udział w zdjęciach na zaproszenie Grzegorza Sali, koordynatora ds. kostiumologii i rekonstrukcji. Serdeczne podziękowania za ten wspaniały czas Zdjęcia kręcone w Bielsku Białej, gdzie historia przeplata się z codziennością, a czas płynie inaczej zapadną nam głęboko w pamięci – mówi Krzysztof Dworenko-Dworkin prezes stowarzyszenia. Sekcja damska stowarzyszenia pod dyrekcja Edyty Płomińskiej przygotowała na czas nowe kreacje. Podziękowanie za poświęcenie i czas dla firmy „UL-KA z Wałbrzych Urszula Nowicka – krawiectwo nie tylko historyczne”! Widzowie już po raz drugi będą mogli podziwiać kostiumy, uszyte przez tę pracownię. W „Niebezpiecznych dżentelmenach” akcja toczy się w 1914 roku. – To czas szyku, elegancji, wspaniałych manier.  W Bielsku Białej czuliśmy się wspaniale, elementy architektoniczne przypominały nam Wiedeń – mówi Krzysztof Dworenko-Dworkin

Film otrzymał dofinansowanie z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej na stypendium scenariuszowe, rozwój projektu oraz produkcję. Premiera planowana jest w 2022 roku.

/opr. asz/
Zdjęcia Krzysztof Dworenko-Dworkin

Poprzedni artykułProkuratura zbada okoliczności śmierci 32-letniej ciężarnej
Następny artykułPokazywali najpiękniejsze zakątki regionu. Zostali zaatakowani, policja odmówiła przyjęcia zgłoszenia. „Zachowanie zdumiewające i przykre”