Strona główna Artykuł sponsorowany Kompresory – 2 rzeczy, które warto wiedzieć

Kompresory – 2 rzeczy, które warto wiedzieć

0

Kompresory pozwalają uzyskać sprężone powietrze, dzięki czemu przydają się nie tylko w warsztacie, ale i w domu. Co warto wiedzieć przed zakupem kompresora?

  1. Kompresory i sprężarki – czym się różnią?
  2. Kompresor powietrza – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Kompresor powietrza to niezbędne urządzenie w wielu warsztatach, ale znajduje zastosowanie również w domu, kiedy potrzebujemy sprężonego powietrza. Choć kompresor jest rodzajem sprężarki, a często oba pojęcia są używane zamiennie, nie każda sprężarka jest kompresorem. Co warto wiedzieć przed zakupem?

Kompresory i sprężarki – czym się różnią?
Choć każdy kompresor jest sprężarką, nie każda sprężarka jest kompresorem. Dlatego używanie tych pojęć zamiennie, często bywa błędne. Czym się różnią? Kompresory to rodzaj sprężarek, do których należą też wentylatory i dmuchawy. Kompresor powietrza pozwala uzyskać powietrze pod wysokim ciśnieniem. Jest on bazą dla wielu narzędzi i znajduje zastosowanie zarówno w domu, jak i w warsztacie. Umożliwia on między innymi lakierowanie i piaskowanie oraz napędza przecinarki czy też piły. Z kolei sprężarka pozwala zwiększyć ciśnienie sprężonego gazu lub wymusić jego obieg. Umożliwia ona prawidłowe działanie wielu urządzeń, takich jak lodówka, w której odpowiada za chłodzenie. Kompresory tłokowe, sprężarki śrubowe – przed zakupem zawsze warto dokładnie sprawdzić z jakim urządzeniem mamy do czynienia i wybrać takie, które będzie najlepiej dostosowane do konkretnych potrzeb.

Kompresor powietrza – na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Szukając sprężarki powietrza czy kompresora, trzeba wziąć pod uwagę kilka parametrów, które pomogą wybrać odpowiedni model. Bez względu na to, czy interesuje Cię kompresor śrubowy czy tłokowy, musisz zwrócić uwagę na kilka czynników. Na co zwrócić uwagę przy zakupie kompresora?

  • Wydajność, czyli zapotrzebowanie urządzeń na sprężone powietrze. Trzeba ustalić jakim stopniem zużycia charakteryzuje się dany układ, aby poprawnie dobrać urządzenie na podstawie wydajności. Wydajność można wyrażać w litrach na minutę, metrach sześciennych na minutę lub metrach sześciennych na godzinę.
  • Tryb pracy kompresora, który jest uzależniony od tego, czy pobór powietrza jest stały, czy okresowy (sprężarka tłokowa). Sprężarkę trzeba dobrać do układu na podstawie trybu jej pracy.
  • Ciśnienie robocze urządzeń zużywających sprężone powietrze – warto znać ten parametr, bo dzięki temu kompresor będzie mógł zasilić urządzenie odpowiednim ciśnieniem, co umożliwi jego poprawną pracę.
  • Rodzaj aplikacji – z kompresorów olejowych można skorzystać, jeśli dopuszcza się zastosowanie niewielkich resztek olejowych. Jeśli jednak obecność oleju w układzie może zagrażać sterylności procesu, należy wybrać kompresor bezolejowy.

sprężarka tłokowa stacjonarna

/Artykuł sponsorowany/