Strona główna Artykuł sponsorowany Jak przesadzić kwiaty? Sprawdź, jak możesz to zrobić

Jak przesadzić kwiaty? Sprawdź, jak możesz to zrobić

0

Nasze kwiaty doniczkowe potrzebują do życia czegoś więcej, niż tylko dostępu do światła i wody. Konieczne jest zadbanie o podłoże, w którym przebywają. Z pozoru proste przesadzanie kwiatów, potrafi być w rzeczywistości trudną czynnością. Dlatego, sprawdź, jak to możesz zrobić w prosty sposób!

Kwiaty doniczkowe wymagają szczególnej uwagi. W dużej części przypadków przebywają one w podłożu, które nie występuje naturalnie na terenie naszego kraju. Dlatego też ważne jest nie tylko ich właściwe nasłonecznienie, czy też nawodnienie. Istotny jest bowiem dostęp do odpowiedniej ziemi. Jednak warto zauważyć, że kwiaty doniczkowe nie mogą przebywać cały czas w tym samym podłożu. Ich przesadzanie powinno być przeprowadzane w odpowiednim czasie. Inaczej kwiatom grozi całkowite zniszczenie.

Dlaczego trzeba przesadzać kwiaty?
Przesadzanie kwiatów doniczkowych to konieczność wynikająca przede wszystkim z jakości podłoża. Musimy bowiem wiedzieć, że średnio po 2-3 latach ziemia w doniczce traci swoje właściwości. Głównie chodzi tu o wartości odżywcze, które są bardzo ważne dla roślin. Ponadto podłoże traci swoją dotychczasową strukturę. Znajduje się w nim za duże stężenie soli mineralnych, a co gorsza – rozwijają się patogeny chorobotwórcze. Taki stan rzeczy szkodzi kwiatom doniczkowym. W efekcie przestają się rozwijać. Możemy zaobserwować ich żółknięcie, a także inne negatywne procesy (np. opadanie liści).

Dlatego też należy przesadzać kwiaty doniczkowe co jakiś czas. Jeśli roślina jest młoda, dobrze to zrobić przynajmniej raz na rok. W okresie wzrostu potrzebuje ona coraz więcej miejsca oraz wspominanych wartości odżywczych. Kwiaty starsze powinniśmy przesadzać co 2-3 lata.

Jaką doniczkę wybrać do kwiatów?
Chociaż popularnością cieszą się wymyślne doniczki, w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na ich praktyczny aspekt. Dobrze, aby miały one dziurki na dole – w ten sposób możliwy będzie dostęp powietrza oraz pozbędziemy się nadmiaru wody.

Ponadto, warto pamiętać o dobraniu odpowiedniej wielkości doniczki. Przesadzane kwiaty powinny trafić do rozmiaru trochę większego, niż poprzednia. W przypadku niewielkich roślin doniczkowych różnica średnicy może wynosić 2-4 cm. Kiedy mamy większe okazy, może to być 5-10 cm. Dzięki temu zapewnimy naszym roślinom doniczkowym odpowiednią ilość miejsca do dalszego rozwoju korzeni.

Jak przesadzić kwiaty?
Przesadzanie kwiatów to czynność, którą powinniśmy wykonywać na spokojnie, bez zbędnego pośpiechu.

  1. Przed samym rozpoczęciem przesadzania, dobrze jest podlać obficie roślinę. Będzie nam łatwiej ją wyciągnąć z doniczki.
  2. Obracamy doniczkę do góry dnem i delikatnie postukując w nią, wyciągamy roślinę. Należy to robić ostrożnie, aby nie uszkodzić żadnej jej części.
  3. W nowej doniczce układamy drenaż. Jego wysokość powinna się mieścić w przedziale 1-2 cm. Możemy do tego wykorzystać małe kamienie lub keramzyt.
  4. Po wyjęciu rośliny ze starej doniczki musimy dokładnie obejrzeć jej korzenie. Te, które są uszkodzone, ucinamy.
  5. Rozdrabniamy delikatnie ziemię, w której była nasza roślina.
  6. Nową doniczkę uzupełniamy niewielką warstwą świeżej ziemi.
  7. Wkładamy do niej roślinę oraz wsypujemy resztę ziemi – dobrze jest tu zachować poziom równy z doniczką lub trochę wystający ponad niego.
  8. Na koniec delikatnie ugniatamy ziemię i podlewamy nasz kwiat.

Podsumowanie
Przesadzanie kwiatów doniczkowych warto przeprowadzać, kiedy zaczyna się wiosna. Nie wolno tego robić podczas zimowych miesięcy. Zapewnimy tym samym roślinie odpowiednie warunki do dalszego rozwoju.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułZabójstwo Kristiny z Mrowin. Areszt dla Jakuba A. przedłużony do grudnia
Następny artykułPołakomił się na dwie wiertarki i sprzęt do malowania. Złodziejowi grozi do 15 lat więzienia