Strona główna 0_Slider Długi weekend czas zacząć. Gdzie warto się wybrać?

Długi weekend czas zacząć. Gdzie warto się wybrać?

0

Przed nami czerwcowy długi weekend. W regionie nie brak miejsc, które warto odwiedzić. Wszystkim niezdecydowanym podpowiadamy dokąd można się wybrać w najbliższych dniach. Pomysłów na aktywne spędzenie wolnego czasu można też szukać na stronach internetowych Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej oraz Lokalnej Organizacji Turystycznej Aglomeracji Wałbrzyskiej.

Arboretum w Wojsławicach

Wojsławickie arboretum to ogromny 62 hektarowy ogród, na terenie którego podziwiać można bogatą kolekcję roślinną obejmującą około 12 tysięcy różnych gatunków i odmian botanicznych oraz uprawnych. Przez wiele długich lat Arboretum w Wojsławicach słynne było z różaneczników i azalii. Po powiększeniu terenu i wzbogaceniu prezentowanych roślin, od przeszło 30 lat jako placówka Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego przyciąga gości przez cały sezon.

Położone na stokach Wzgórz Dębowych arboretum oferuje widoki na okoliczne pagórki, a przy dobrej widoczności także na nieodległe pasmo Sudetów. I co niezwykle cenne – oferuje też ciszę, której do prawdziwego relaksu często brakuje, szczególnie w mieście. W Wojsławicach można zaplanować całodzienny pobyt z własnym piknikiem, lub skorzystać z małej gastronomii na terenie Arboretum. Warto przysiąść przy jednym z wielu miejsc do tego przygotowanych, lub też na trawnikach, a dzieci będą mogły spędzić czas na placach zabaw.

Arboretum Wojsławice jest czynne od 18 kwietnia do 24 października 2021 roku. Bilety do nabycia w kasie czynnej codziennie, w tym w soboty, niedziele i święta, w godz. od 9.00 do 18.00, a także za pośrednictwem strony internetowej. Ogród można zwiedzać do godz. 20.00. Więcej informacji na stronie Arboretum.

Jezioro Mietkowskie

Jezioro Mietkowskie położone jest w powiecie wrocławskim, w gminie Mietków. Powierzchnia wynosi ponad 9 ha, a maksymalna głębokość 13 m. Jezioro to atrakcyjne miejsce do uprawiania różnego rodzaju sportów wodnych. Zalew jest popularnym miejscem wypoczynku również wśród mieszkańców powiatu świdnickiego.

Do wypoczynku na łonie natury i uprawiania sportów wodnych zachęca
Ośrodek Sportów Wodnych i Rekreacji Powiatu Wrocławskiego w Borzygniewie. Goście mogą tam skorzystać z pola namiotowo-campingowego, wypożyczalni sprzętu wodnego, a także odpocząć na tamtejszej piaszczystej plaży z boiskiem do siatkówki oraz kilkoma lokalami gastronomicznymi. Więcej informacji na stronie internetowej Ośrodka.

Srebrna Góra

fot. Twierdza Srebrna Góra

Twierdza Srebrna Gόra jest unikatowym obiektem w skali dziedzictwa kulturowego Europy i jedną z najważniejszych atrakcji Dolnego Śląska. W chwili powstania (1765-1777) należała do najnowocześniejszych tego typu fortyfikacji w Europie. Największy podziw budził i nadal budzi potężny Donjon, jeden z najciekawszych obiektόw fortyfikacji epoki nowożytnej. Jednak Twierdza Srebrna Gόra to w rzeczywistości nie jeden obiekt a cały zespół wznoszących się nad miasteczkiem fortόw. Twierdza składa się bowiem aż z sześciu fortόw i kilku bastionόw. Rozległość tego systemu i jego lokalizacja pozwala zaliczyć twierdzę do największych gόrskich założeń obronnych Europy.

W 2002 roku został powołany pierwszy w kraju Forteczny Park Kulturowy w Srebrnej Gόrze, organizacja, która stała się kluczowym podmiotem w działaniach na rzecz renowacji i zagospodarowania fortyfikacji. Duże znaczenie dla promocji twierdzy miało też powołanie w 2007 roku srebrnogórskiej grupy rekonstrukcyjnej – Infanterie – Regiment von Alvensleben (nr 33) odwołującej się swoimi strojami do garnizonu, który stacjonował na twierdzy w okresie wojny francusko – pruskiej. Od tego czasu turystów odwiedzających twierdzę oprowadzają przewodnicy – żołnierze.

Informacje dotyczące dojazdu, możliwości zwiedzania oraz biletów dostępne są na stronie internetowej Twierdzy Srebrna Góra.

Masyw Ślęży

fot. Dolnośląska Organizacja Turystyczna

Wznosząca się na 718 m. n. p. m. Ślęża imponuje i zachwyca co dzień swoim pięknem, o każdej porze roku zaskakując różnorodnością barw, nutką magii i pewną dozą tajemnicy. W okolice Masywu Ślęży chętnie przybywają turyści z Wrocławia, Świdnicy, Dzierżoniowa oraz bardziej odległych stron Polski, by korzystać z walorów krajobrazowych, napawać się spokojem, spędzać swój wolny czas aktywnie bądź regenerować siły na łonie natury z dala od wielkomiejskiego zgiełku. W wakacje na szczyt szlakami o różnym stopniu trudności wchodzą liczne wycieczki, także zagraniczne. Warto się pomęczyć, gdyż widok ze szczytu zapiera dech w piersiach. Widać stąd nie tylko najbliższe aglomeracje miejskie, ale także Karkonosze, a przy dobrej pogodzie całą panoramę Dolnego Śląska.

Wytyczona w okolicy gęsta sieć szlaków turystycznych, wśród których są dwie ścieżki archeologiczne, trasa rowerowa oraz szlaki długodystansowe, łączy Ślężę m.in. ze Świdnicą, Strzelinem, Przełęczą Tąpadła, Gozdnicą i Radunią, drugim co do wielkości szczytem masywu. Z wytyczonymi szlakami można się zapoznać na stronie Urzędu Miasta i Gminy Sobótka.

Jezioro Bystrzyckie, Zamek Grodno, czy Sztolnie Walimskie?

Sporo atrakcji turystycznych czeka na odwiedzających Gminę Walim. Do grona najpopularniejszych należy Jezioro Bystrzyckie, będące jednym z najpiękniejszych jezior zaporowych w Sudetach. Powstało ono na początku XX w. w celu uchronienia okolicznych miejscowości przed powodziami. W latach 1911-1914 wzniesiono potężną kamienną zaporę spiętrzającą wodę, stanowiącą do dnia dzisiejszego zabytek techniki. Zapora mierzy 44 m wysokości oraz 230 m długości. Powstały w ten sposób zbiornik wody jest w stanie zgromadzić około 8 mln litrów wody. Jezioro ma około 3,3 km długości, przy szerokości nie przekraczającej średnio 200 m, w najszerszym miejscu około 480 m.

Wokół jeziora rozmieszczone są domki campingowe, pole namiotowe oraz zaplecza gastronomiczno – hotelarskie. Dobrym miejscem na rozpoczęcie wędrówki Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego przy ul. Wodnej 1. W obiekcie turysta nie tylko zostanie wyposażony w wiedzę na temat licznych atrakcji, ale także będzie mógł poznać historię powstania Jeziora Bystrzyckiego, z jego fauną i florą, a także spędzić czas przy słodkowodnym akwarium.

Na szczycie pobliskiej góry Choina, na wysokości ok. 450 m., stoi jeden z najlepiej zachowanych średniowiecznych zamków sudeckich – Zamek Grodno. Z tarasu wieżowego roztacza się piękny widok na Jezioro Bystrzyckie, Góry Sowie, Góry Wałbrzyskie oraz Podgórze Sudeckie. Wzgórze zamkowe otoczone jest starodrzewem chronionym w rezerwacie przyrody „Góra Choina”. Informacje dotyczące zwiedzania zamku dostępne są na jego stronie internetowej.

Miłośnicy historii i podziemnych atrakcji mogą się z kolei wybrać się do Sztolni Walimskich będących pozostałością po jednym z najbardziej tajemniczych przedsięwzięć górniczych i budowlanych, prowadzonych w czasie II wojny światowej przez III Rzeszę w Górach Sowich. Kompleks ten położony jest na wschodnim zboczu góry Ostrej (653,3 m n. p.m.) między Walimiem a Rzeczką. Wewnątrz panuje stała temperatura w ciągu roku 5-7 °C. Całkowita długość wyrobisk podziemnych wynosi ok. 500 m, powierzchnia 2 500 m², a objętość 14 000 m³. Informacje dotyczące zwiedzania dostępne są na stronie Sztolni Walimskich.

Pieszo lub rowerem po Świdnicy oraz gminie Świdnica

Czerwcowy weekend można też spędzić wybierając się na spacer po Świdnicy lub na rowerową wycieczkę wokół miasta. Z miejskimi trasami turystycznymi oraz trasami rowerowymi można się zapoznać na stronie Urzędu Miejskiego w Świdnicy.

Garść pomysłów na rowerowy wypad za miasto przygotowała również Gmina Świdnica.

Prognoza pogody na długi weekend

Prognoza Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej na długi weekend dla Polski

Czwartek będzie pogodny i suchy w całym kraju. Maksymalna temperatura powietrza wyniesie od 20°C do 23°C, w obszarach podgórskich i nad morzem od 17°C do 20°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany.

Piątek przyniesie możliwość słabych i przelotnych opadów na wschodzie, głównie na Warmii i Mazurach. Poza tym pogodnie i sucho. Ciepło: od około 20°C na wschodzie do 25°C miejscami na zachodzie. W obszarach podgórskich i nad samym morzem nieco chłodniej, od 17°C do 20°C. Wiatr ponownie słaby, chwilami umiarkowany.

Sobota będzie na ogół pogodna, szansa na przelotne, popołudniowe opady deszczu wystąpi jedynie lokalnie, zwłaszcza na wschodzie i południu Polski. Temperatura maksymalna na ogół od 21°C do 25°C, w obszarach podgórskich oraz nad morzem od 17°C do 20°C. Dominować będzie słaby wiatr.

W niedzielę deszcz możliwy będzie głównie na południowym zachodzie i krańcach południowych Polski. Na pozostałym obszarze prawdopodobieństwo opadów będzie niskie. Temperatura maksymalna ponownie przeważnie w przedziale od 21°C do 25°C, choć w obszarach podgórskich i nad samym morzem będzie nieco chłodniej, od 17°C do 21°C. Wiatr nadal słaby i umiarkowany.

Prognoza IMGW dla województwa dolnośląskiego na czwartek, 3 czerwca:

W dzień zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura maksymalna od 22°C do 24°C. Wiatr słaby i umiarkowany, wschodni i południowo-wschodni.

Prognoza dla Sudetów i Przedgórza Sudeckiego:
W dzień zachmurzenie małe i umiarkowane, po południu lokalnie duże i w górach możliwe przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 19°C do 22°C. Wiatr słaby i umiarkowany, wschodni i południowo-wschodni. W szczytowych partiach Sudetów (powyżej 1200 m n.p.m.) po południu lokalnie przelotne opady deszczu. Temperatura od 7°C do 9°C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni.

Prognoza IMGW dla województwa dolnośląskiego na piątek, 4 czerwca:

W nocy pogodnie. Temperatura minimalna od 8°C do 11°C. Wiatr słaby, wschodni i południowo-wschodni.

W dzień zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura maksymalna od 22°C do 25°C. Wiatr słaby i umiarkowany, wschodni i południowo-wschodni.

Prognoza dla Sudetów i Przedgórza Sudeckiego:
W nocy pogodnie. Temperatura minimalna od 6°C do 9°C. Wiatr słaby, wschodni i południowo-wschodni. W szczytowych partiach Sudetów (powyżej 1200 m n.p.m.) temperatura od 6°C do 8°C. Wiatr na ogół słaby, z kierunków południowych.

W dzień zachmurzenie małe i umiarkowane, po południu na zachodzie regionu lokalnie duże i w górach możliwe przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 19°C do 22°C. Wiatr słaby i umiarkowany, wschodni i południowo-wschodni. W szczytowych partiach Sudetów (powyżej 1200 m n.p.m.) po południu lokalnie przelotne opady deszczu. Temperatura od 8°C do 11°C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni.

Prognoza IMGW dla województwa dolnośląskiego na sobotę i niedzielę, 5-6 czerwca:

Zachmurzenie na ogół umiarkowane. Na południu regionu, miejscami przelotne opady deszczu. Temperatura minimalna od 10°C do 12°C. Temperatura maksymalna od 20°C do 23°C. Wiatr słaby i umiarkowany, wschodni.
W szczytowych partiach Sudetów (powyżej 1200 m n.p.m.) okresami przelotne opady deszczu. Temperatura od 8°C do 11°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków wschodnich.

/opr. mn/