Strona główna Artykuł sponsorowany Dereń – sadzonki o ponadprzeciętnej urodzie. Jak uprawiać i ciąć?

Dereń – sadzonki o ponadprzeciętnej urodzie. Jak uprawiać i ciąć?

0
Wiele polskich ogrodów, ogródków działkowych i parków dekorowanych jest krzewami liściastymi. To długowieczne rośliny o wielu zróżnicowanych walorach ozdobnych, wśród nich wyjątkowe miejsce zajmuje znany i ceniony w naszym kraju dereń. Sadzonki tej rośliny, której znakiem rozpoznawczym są białe kwiaty, są dość proste w uprawie i warto wziąć je pod uwagę podczas planowania zieleni w ogrodzie.

Dereń: sadzonki, które stały się koroną polskich ogrodów
Sadzonki derenia zyskały olbrzymią popularność ze względu na zastosowanie derenia jadalnego, którego owoce cenione są w naszej kulturze od wielu pokoleń. Bardziej dekoracyjne, promowane przez lokalne krajowe szkółki (np. OgrodowyMlyn.pl) odmiany derenia to między innymi okazałe sadzonki dereń Kousa. Ściągnięte do naszego kraju z dalekiej Azji świetnie się przystosowały – stanowią spore drzewiaste krzewy o wysokości nawet do 5 m. Jak widać, to nie tylko dekoracyjne, ale także bardzo rozłożyste rośliny, dlatego polecane są osobom, które posiadają sporo miejsca do zagospodarowania – sadzonki derenia rosną dość szybko i w 10 lat mogą mieć rozpiętość do 3 m.

Fot.: Dereń sadzonki od www.ogrodowymlyn.pl

Derenie Kousa to sadzonki, które szturmem weszły do polskich ogrodów i ogródków działkowych. Ich popularność wynika z bardzo dekoracyjnych walorów tego krzewu: latem, gdy kwitną derenie, ogród pokrywa dywan białych kwiatków, jesienią zaś liście przybierają barwę fioletowo-brązową, co idealnie pasuje do okolicznej aury. Gdzie kupić sadzonki derenia? Polecamy wam polskie sklepy z sadzonkami, jak wcześniej wspomniany OgrodowyMlyn.pl, gdzie cena sadzonki derenia w odmianie Kousa to około 25 zł.

Jak uprawiać dereń? Sadzonki wymagają właściwej pielęgnacji…
Sadzonki derenia wymagają nie tylko dobrej lokalizacji (z potencjałem przestrzennym), ale również przemyślanego stanowiska, odpowiedniej klasy podłoża i kilku prostych czynności pielęgnacyjnych, jak choćby cięcie dereni. Zacznijmy od podłoża – sadzonki derenie lubią ziemię próchniczną i przepuszczalną, która wykazuje odczyn lekko kwaśny. W takich warunkach glebowych dereń Kousa powinien dobrze znosić polskie zimy, to roślina odporna i raczej mało chorowita, więc nie wymaga w tym zakresie specjalnej pielęgnacji (sadzonki dereń Kousa to świetny wybór dla początkujących ogrodników – amatorów).

Gdzie sadzić derenie? Stanowisko powinno być nieco cieniste lub tylko częściowo nasłonecznione. W pierwszej fazie sadzonki derenia powinny być obficie podlewane, żeby ukorzeniły się odpowiednio przed nadejściem zimy. Dorosłe rośliny nie lubią jednakże nadmiaru wody, stąd potrzeba sadzenia ich na glebie przepuszczalnej (jeśli takowe warunki nie występują, warto pomyśleć o drenażu z warstwy piaskowej).

Derenie: sadzonki – kiedy przycinać?
Jak prawie każdy krzew liściasty, taki i derenie potrzebują sezonowej pielęgnacji w postaci przycinania. Jakie daty zaznaczyć w swoim ogrodniczym kalendarzu? Polecamy przycinanie dereni wiosną lub wczesnym latem. Lepiej przycinać krzewy rzadziej, ale za to precyzyjnie: ucinając pojedyncze pędy boczne, co upiększy roślinę.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułPływająca fontanna czeka na uruchomienie
Następny artykułMeteorolodzy ostrzegają przed upałami. Jak sobie z nimi radzić, gdzie szukać ochłody?