Strona główna Artykuł sponsorowany Alkoholizm i jego objawy

Alkoholizm i jego objawy

0

Alkoholizm to podstępna choroba. Może rozwijać się niepostrzeżenie. Granica między nałogiem, a myślą, że panuje się nad sytuacją i piciem wyłącznie dla przyjemności jest bardzo cienka. Trudności w wykryciu alkoholizmu mogą wynikać także w poczuciu wstydu osoby uzależnionej. Często nie chce się przyznać nawet najbliższym osobom do tego, że zaczyna mieć problem z panowaniem nad spożywaniem alkoholu. Ten z biegiem czasu może w znaczny sposób się pogłębić. Jakie objawy świadczą o tym, że powinniśmy skorzystać z pomocy? Podpowiadamy.

Alkoholizm i jego przyczyny
Nie jest trudno stać się alkoholikiem. Często nałóg zaczyna panować nad osobą uzależnioną bardzo szybko. Zaczyna się niewinnie, od drinka, piwa pitego okazjonalnie. Problem zaczyna się, kiedy nie możemy wyobrazić sobie wieczoru bez ulubionego trunku. Potem przychodzi weekend, a więc pojawia się okazja do tego, aby znów po niego sięgnąć. Wpadamy w błędne koło, ale często myślimy, że w zupełności panujemy nad sobą i w każdej chwili możemy przestać pić. Niemniej często alkohol zaczyna nam towarzyszyć, kiedy borykamy się z problemem, którego nie jesteśmy w stanie rozwiązać. Jest to sposób na wyciszenie, na ucieczkę od rzeczywistości. Mogą to być kłopoty w pracy, w związku czy też strata bliskiej osoby. To bardzo obciążające sytuacje, które mogą wpłynąć na nasze funkcjonowanie i poczucie bezsilności.

Alkoholizm i jego objawy
Jeśli zaobserwujemy u siebie to, że nie jesteśmy w stanie zapanować nad chęcią sięgnięcia po alkohol, wówczas jest to sygnał, że powinniśmy udać się do specjalisty. W praktyce oznacza to, że to czy jesteśmy alkoholikami może określić psychiatra, albo też specjalista psychoterapii uzależnień czy też psycholog. Diagnostyka polega na dokładnej analizie objawów świadczących o tym, że zmagamy się z chorobą. Wśród nich wymienia się między innymi takie jak: głód alkoholowy, zespół abstynencyjny, upośledzenie kontroli, zwiększona tolerancja na alkohol, stany depresyjne, paranoja alkoholowa.

Objawy alkoholizmu są widoczne także w wyglądzie. Na skutek odwodnienia do którego może doprowadzić długotrwałe spożywanie napojów wyskokowych w istotny sposób wpływa między innymi na wygląd skóry. Staje się niemal ziemista, widać na niej zaczerwienienia. Zmarszczki się uwypuklają, podobnie jak wszelkie bruzdy. Oczy stają się podkrążone. Osoba chora wygląda na przemęczoną.

Im szybsza reakcja na jakiekolwiek symptomy, które mogą świadczyć o tym, że mamy problem z alkoholem, tym większa szansa na powrót do formy. Pomocny jest w tym między innymi ośrodek leczenia alkoholizmu w którym można liczyć na fachową opiekę i indywidualne podejście.

/Artykuł sponsorowany/