Strona główna Kultura Zachować dla przyszłości. Książka o Dniach Papieskich autorstwa Agnieszki Nowickiej-Dyderskiej

Zachować dla przyszłości. Książka o Dniach Papieskich autorstwa Agnieszki Nowickiej-Dyderskiej

0

Właśnie wtedy wiele osób dowiedziało się o rowerowych wyprawach Jana Pawła II, jeszcze skromnego księdza Karola Wojtyły, po Dolnym Śląsku, a także mogło spotkać się z przyjaciółmi papieża Polaka i poznać jego nauczanie. Wkrótce po śmierci świętego w Świdnicy zaistniały Dni Papieskie. O tej wyjątkowej inicjatywie, w którą angażowały się setki osób, pisze Agnieszka Nowicka-Dyderska, dziennikarka związana z portalem Swidnica24.pl.

– Pomysłem na książkę podsumowująca Dni Papieskie w Świdnicy podzielili się ze mną na początku ubiegłego roku pan Andrzej Protasiuk, inicjator i organizator tego wydarzenia, a także pani Anna Rudnicka, dyrektor Świdnickiego Ośrodka Kultury. Publikacja miała zachować od zapomnienia całe spektrum przedsięwzięć organizowanych w trakcie czternastu edycji Dni Papieskich w Świdnicy i stanowić pewną formę uczczenia jubileuszu 15-lecia istnienia świdnickiego święta papieskiego. Z przyjemnością zaangażowałam się w ten projekt literacki. Tym bardziej, że jego celem i też wartością dla mnie była pamięć wydarzeń stanowiących element kultury, historii i tożsamości Świdnicy – mówi autorka „Ojcze, pamiętamy! 15 lat Dni Papieskich w Świdnicy”.

Inspiracją 15 rocznica Dni Papieskich, która skłania do posumowań – mówi Andrzej Protasiuk. – Zależało mi na tym, by ocalić od zapomnienia wkład setek ludzi, którzy angażowali się we wszystkie działania, a jednocześnie przybliżyć postać Jana Pawła II młodemu pokoleniu. Dla nas, gdy startowaliśmy, wszystko było świeże. Im dalej od czasu, gdy startowaliśmy, tym bardziej należy przypominać osobowość św. Jana Pawła II, a zwłaszcza jego myśl – mówi Andrzej Protasiuk i dodaje, że wartością publikacji jest nie tylko zapis kronikarski, ale także przystępny język.

– Priorytetem był dla mnie zapis kronikarski – podkreśla autorka. –  Podczas pracy nad książką cały czas towarzyszyło mi uczucie i pragnienie – bym nie pominęła żadnego wydarzenia, inicjatywy czy postaci. Chciałam jak najwierniej przedstawić historię Dni Papieskich w Świdnicy. W swojej pracy starałam się nie pominąć też kontekstu – a więc wydarzeń dziejących się wokół powstania i trwania świdnickiego święta papieskiego, które związane są z samą Świdnicą oraz postacią Jana Pawła II. Niezwykle ważne były dla mnie rozmowy i wywiady z organizatorami, współorganizatorami, wyjątkowymi gośćmi i uczestnikami święta papieskiego, które pozwoliły mi wprowadzić wartość emocjonalną do publikacji i nadać jej wspomnieniowy charakter. Częściowo wplecione zostały one w zapis kronikarski. Niektóre z wywiadów natomiast kończą poszczególne rozdziały i stanowią osobiste wspomnienia moich rozmówców o Janie Pawle II, przybliżające jego postać i twórczość. Spisałam również bardzo interesujący wywiad przeprowadzony przez ks. prałata Jana Bagińskiego z arcybiskupem Mieczysławem Mokrzyckim – pokazujący codzienne życie papieża i jego obowiązki. W moim zamyśle, bowiem publikacja miała stanowić nie tylko przypomnienie i upamiętnienie wydarzeń świdnickiego święta papieskiego. Chciałam, by przekraczała relację kronikarską i dawała szansę także choć częściowego poznania Jana Pawła II, rozbudzała zainteresowanie jego życiem, myślą i twórczością.

W książce znalazł się zapis wspomnień osób, które miały szczególny wpływ na przebieg i kształt Dni Papieskich. – Wiele z tych rozmów było dla mnie wyjątkowym doświadczeniem – to chociażby niesamowite i można powiedzieć lokalne wspomnienia związane z wyborem Karola Wojtyły na głowę Kościoła ks. prałata Jana Bagińskiego, ale też przeżycia towarzyszące pierwszym trzem pielgrzymkom Jana Pawła II do Polski – zarówno od strony publiczności, jak i osób, które na pierwszym froncie towarzyszyły papieżowi i były to wspomnienia znakomitego fotografa Tadeusza Zagoździńskiego oraz inicjatora i organizatora naszych Dni Papieskich Andrzeja Protasiuka. Cudownymi i wciąż żywymi wspomnieniami z bliskiej relacji z Janem Pawłem II podzielił się ze mną natomiast wspaniały, nagradzany i odznaczany za wybitne osiągnięcia polski fotograf Adam Bujak, który towarzyszył Karolowi Wojtyle – Janowi Pawłowi II przez prawie 43 lata. Opowiadał o niezwykłych chwilach m.in. z pielgrzymek do najdalszych zakątków świata, ale też trudnych momentach śmierci i pożegnania papieża. Była to dla mnie jedna z najbardziej wzruszających rozmów, która na długo zostanie w mojej pamięci – podkreśla Agnieszka Nowicka-Dyderska.

Wydawcą sfinansowanej ze środków miejskich książki jest Świdnicki Ośrodek Kultury. Jest już dostępna w postaci elektronicznej (e-book), wydanych zostało także 1000 egzemplarzy papierowych. – Część z nich trafi do osób zaangażowanych w Dni Papieskie, będzie również dołączana do oficjalnych upominków Miasta Świdnicy. Nie będzie jej można kupić, ale od 14 maja w Galerii Fotografii na chętnych czeka 100 bezpłatnych egzemplarzy – zachęca Andrzej Protasiuk.

W tym roku z powodu pandemii świdnickie Dni Papieskie „Jan Paweł II – Pamięć i Obecność” ograniczają się do wydawnictwa jubileuszowego oraz towarzyszącej mu wystawy, która od 14 maja będzie można oglądać na placu św. Jana Pawła II.

W tym roku rozszerzoną na całą diecezję formułę Dni Papieskich zdecydowała się świdnicka kuria. Więcej na stronie dnipapieskie.pl.

/red./

Poprzedni artykułOgromne zainteresowanie skróceniem czasu między dawkami szczepionki. Jak się dodzwonić do Starej Kopalni?
Następny artykułAmator whisky w rękach policji