Strona główna Wydarzenia Świdnica Wieńce pod Pomnikiem Zwycięstwa i na cmentarzu żołnierzy radzieckich

Wieńce pod Pomnikiem Zwycięstwa i na cmentarzu żołnierzy radzieckich

4

W 76. rocznicę zakończenia II wojny światowej przedstawiciele organizacji kombatanckich, samorządów miejskiego i powiatowego ze starostą Piotrem Fedorowiczem złożyli wieńce pod Pomnikiem Zwycięstwa na placu Grunwaldzkim. Tradycyjnie środowiska lewicowe z prezydent miasta Beatą Moskal-Słaniewską pojawili się także na cmentarzu żołnierzy radzieckich.

Fot. fb Krystiana Wereckiego

8 maja 1945 r. wszedł w życie podpisany dzień wcześniej akt bezwarunkowej kapitulacji III Rzeszy Niemieckiej. Dokument ten oficjalnie zakończył II wojnę światową w Europie. Dla Polski jednak rozpoczął się okres walki z nowym, sowieckim okupantem, który już od momentu ponownego wkroczenia na ziemie polskie w styczniu 1944 r. zwalczał wszelkie polskie dążenia do pełnej niepodległości. Rozpoczął się okres aresztowań, przesłuchań, tortur i mordów na żołnierzach polskiego podziemia antykomunistycznego. Często w tym celu Sowieci wykorzystywali więzienia, w których nie tak dawno to Niemcy mordowali Polaków – przypomina IPN.

Fot. UM w Świdnicy

Kwiaty na cmentarzu żołnierzy radzieckich prezydent Świdnicy składała w tym roku dwukrotnie. Hołd pochowanym wojskowym Armii Czerwonej oddała 6 maja podczas wizyty Ivana Kosonogova, Konsula Generalnego Rosji.

/red./

Poprzedni artykułPonownie ruszyli sprzątać Jezioro Bystrzyckie. Zebrali ponad 50 worków śmieci [FOTO]
Następny artykułLiczba zmarłych zakażonych koronawirusem przekroczyła 70 tysięcy. Jaka sytuacja w powiecie świdnickim?