Strona główna Wydarzenia Strzegom Strzegom w żółto-czarnych barwach. Ustawiono specjalne skrzynki do zbiórki baterii

Strzegom w żółto-czarnych barwach. Ustawiono specjalne skrzynki do zbiórki baterii

2

Na terenie Strzegomia oraz gminy Strzegom zainstalowano specjalne skrzynki do zbiórki baterii. To kolejny krok, po wybudowaniu dziesiątek nowych altan śmietnikowych i wyposażeniu ich w tablice edukacyjne, na drodze do bezpiecznego postępowania z odpadami komunalnymi. Mieszkańcy będą mogli sprawdzić najbliższą lokalizację skrzynek na specjalnej mapie dostępnej już niebawem na stronie Urzędu Miasta w Strzegomiu.

Baterie to jedne z najniebezpieczniejszych odpadów, z czego nie wszyscy zdają sobie sprawę. Pojemniki na zużyte baterie i akumulatory, usytuowane w łatwo dostępnych miejscach, to jeden z pomysłów na skuteczną zbiórkę tych odpadów. 10 specjalnie przygotowanych, ogólnodostępnych metalowych skrzynek – przekazanych przez firmę Eneris Surowce – mieszkańcy gminy Strzegom będą mogli znaleźć w następujących miejscach:

  • ​Rynek w Strzegomiu,
  • Strzegom, ul. Koszarowa – budynek opieki społecznej,
  • Strzegom, ul. Sosnowa – altany,
  • ​Strzegom, ul. Kochanowskiego – altany,
  • Strzegom, ul. Jeleniogórska – okolice przedszkola,
  • Stanowice – okolice szkoły podstawowej,
  • Jaroszów – plac Nowy Rynek przy przystanku autobusowym,
  • Rogoźnica – okolice świetlicy,
  • ​Olszany – okolice ośrodka zdrowia,
  • Goczałków – okolice świetlicy.

Wrocławski oddział Eneris Surowce podjął się także odbioru baterii oraz ich właściwego, bezpiecznego dla ludzi i środowiska dalszego zagospodarowania. – Staraliśmy się wybrać miejsca dostępne dla każdego mieszkańca. Część z nich umieszczono w centrum strzegomskiego rynku, obok ośrodka zdrowia, czy też w okolicach dużych altan śmietnikowych. Chcielibyśmy, aby dostęp do nich był jak najszerszy, dlatego wybraliśmy też miejsca pod kątem najmłodszych mieszkańców naszej gminy, takie jak okolice szkół podstawowych czy też świetlicy. Wierzymy, że edukowanie dzieci od najmłodszych lat przyniesie oczekiwane sukcesy oraz wpoi podstawowe zasady segregacji i gospodarki odpadami na kolejne lata. Mamy nadzieję, że pomysł spotka się z pozytywnym odbiorem i niebawem pomyślimy o kolejnych pojemnikach – podkreśla Jolanta Dryja, naczelnik Wydziału Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Urzędzie Miasta Strzegom.

Najważniejszą zasadą postępowania z bateriami jest wrzucanie ich do specjalnych pojemników, czyli niemieszanie ich z innymi odpadami, a także odpowiednie zabezpieczenie obu biegunów przez np. zaklejenie taśmą z obu stron, co ograniczy dostęp powietrza i zabezpieczy ogniwa przed zwarciem. W ten sposób nawet w przypadku zetknięcia się baterii ze sobą, nie dojdzie do wzrostu temperatury skutkującego zapłonem, a nawet wybuchem.

Dzięki selektywnej zbiórce zużytych baterii i akumulatorów nie tylko eliminujemy zagrożenie związane z bezpieczeństwem ludzi i zwierząt, ale też dajemy możliwość odzyskania cennych surowców, takich jak: aluminium, cynk, kadm, kobalt, lit, miedź, nikiel, itp. Odpowiedni odzysk daje zaś możliwość ponownego wykorzystania ich w wielu procesach produkcji, dzięki czemu oszczędzamy kolejne surowce  i zasoby. I tak całe koło się zamyka – podsumowuje Andrzej Filipowicz, dyrektor operacyjny w Eneris Surowce we Wrocławiu.

/Eneris Surowce, opr. mn/

Poprzedni artykułPrzybędzie kamer miejskiego monitoringu? Jest wniosek o ich montaż na Osiedlu Młodych
Następny artykułWjechał w znak drogowy