Strona główna Artykuł sponsorowany Sprawy spadkowe – czy można załatwić je samodzielnie?

Sprawy spadkowe – czy można załatwić je samodzielnie?

0

Do spraw spadkowych przeważnie bardzo trudno się przygotować. Są one bezpośrednio związane ze śmiercią — i to przeważnie bliskiej osoby. Wszystko spada na nasze barki z dnia na dzień. Jak więc załatwić wszystkie formalności związane ze spadkiem? 

Załatwianie spraw spadkowych to jedna z rzeczy, z którymi musimy zmierzyć się po śmierci bliskiej osoby. Mimo że umownie, wraz z chwilą śmierci spadkodawcy, stajemy się automatycznie spadkobiercami, to jednak nie uprawnia nas to do zarządzania pozostawionym majątkiem. Takie prawo uzyskamy dopiero po wszczęciu postępowania spadkowego. Mówiąc nieco dokładniej, sprawa spadkowa pozwoli oficjalnie stwierdzić nabycie spadku. Aby było to jednak możliwe, musimy najpierw złożyć do sądu odpowiedni wniosek. Stwierdzenie nabycia spadku może nastąpić na przykład na podstawie pozostawionego testamentu lub reguł, jakie określa prawo spadkowe. Czy warto skorzystać w tym celu z pomocy adwokata? Wrocław to spore miasto, dlatego w tej kwestii mamy wiele możliwości.

Czy w sprawie spadkowej potrzebny jest adwokat?
Sprawy spadkowe są przeważnie dość proste. Wszystkie formalności, jakie należy wykonać w celu stwierdzenia nabycia spadku, są ściśle określone przez obowiązujące prawo spadkowe. Wrocław to miasto, w którym bez trudu dostarczymy więc wszystkie potrzebne dokumenty do sądu. Nie musimy więc martwić się tu także o tak podstawowe kwestie, jak choćby właśnie dojazd.

W prostych sprawach spadkowych, w których mamy do czynienia z pełną zgodnością wszystkich spadkobierców, raczej bez problemu poradzimy sobie bez pomocy adwokata. Warto jednak pamiętać, że przepisy oraz wszelkie kwestie prawne są często bardzo zawiłe i skomplikowane. Dlatego też, zanim przystąpimy do wypełniania tych formalności, poczytajmy nieco o prawie spadkowym. Warto tu skorzystać ze sprawdzonych źródeł, takich jak książki, prace naukowe lub blogi prawnicze. Wiele cennych informacji znajdziemy na przykład na stronie https://zachowek.biz.pl/adwokat-prawo-spadkowe-wroclaw/.

Kiedy warto skorzystać z pomocy adwokata?
Czy są sytuacje, w których przyda się nam profesjonalne wsparcie adwokata we Wrocławiu? Prawo spadkowe bardzo szeroka dziedzina, a niektóre sprawy potrafią być niebywale zawiłe. Wtedy nie warto wykluczać takiej pomocy. Może okazać się ona bowiem kluczowa w pozytywnym zakończeniu sprawy. Adwokat bez wątpienia będzie konieczny w sytuacji, gdy pomiędzy spadkobiercami występuje spór. Podobnie będzie, jeśli nagle pojawi się nowy spadkobierca, a także, kiedy sprawy majątkowe spadkodawcy nie były uregulowane.

/Artykuł sponsorowany/