Strona główna 0_Slider Rysunki świdnickiego nauczyciela sprzed ponad 100 lat odnalezione w pustostanie

Rysunki świdnickiego nauczyciela sprzed ponad 100 lat odnalezione w pustostanie

1

Były dobrze zabezpieczone w kartonie i najprawdopodobniej dlatego przetrwały 110 lat. Dzięki staraniom Świdnickiego Portalu Historycznego udało się ustalić, kim był, gdzie mieszkał i jak zasłużył się dla Świdnicy autor rysunków odnalezionych w pustostanie.

„Skontaktował się z nami pan Andrzej Rataj ze Świdnicy, który poinformował nas o odnalezionym w jednym z pustostanów zawinięty w starą gazetę zbiór starych rysunków. – Znalezione zostały już jakiś czas temu. Są w świetnym stanie. Rysunki były oprawione w karton, dzięki czemu nie uległy zniszczeniu. Co najważniejsze, są sygnowane nazwiskiem i datą – mówi pan Andrzej. Mieliśmy możliwość obejrzeć ten zbiór, ukazujący różne widoki Świdnicy, katedrę, Kościół Pokoju, kilka ulic i zaułków. Wszystkie rysunki wykonane zostały piórkiem z wielką dbałością o szczegóły i ewidentnie pewną ręką. Wszystkie też są sygnowane datą 1911 i nazwiskiem H. Schulz.” – opisują Andrzej Dobkiewicz i Sobiesław Nowotny ze Świdnickiego Portalu Historycznego.

Podczas poszukiwań pasjonaci historii natrafili na trzy osoby o tym nazwisku, które na początku XX wieku były zameldowane w Świdnicy. Drogą eliminacji dotarli do właściwego Schulza.

„Osobą tą był Heinrich Schulz, w 1914 roku mieszkający przy Breslauerstrasse 30 (zachowana do chwili obecnej przy ulicy Wrocławskiej 30). Fakt, który wskazuje na to, że niemal na pewno to on był autorem odnalezionych rysunków jest taki, że Heinrich Schulz był nauczycielem rysunku w dawnym gimnazjum i liceum ewangelickim w Świdnicy, które mieściło się przy obecnej ulicy Franciszkańskiej, w budynku, w którym po 1945 roku uruchomiono Szkołę Podstawową nr 10.” – czytamy na ŚPH. Portal zamieszcza także bardzo ciekawą, oryginalną informację z 1908 roku o obchodach 200-lecia gimnazjum, gdzie nauczyciel jest wymieniany.

Rysunek H. Schulza z 1911 roku, odnaleziony w pustostanie. Udostępniony za zgodą ŚPH

Znalazca rysunków o wszystkie się zatroszczył. Na razie można oglądać jedno z dzieł Heinricha Schulza, na którym znajduje się bryła Kościoła Pokoju.

Więcej na Świdnickim Portalu Historycznym.

/opr. red./

Poprzedni artykułTrzecia strefowa inwestycja w Czarnym Borze
Następny artykułNowy tom poezji Tomasza Hrynacza