Strona główna 0_Slider Rozpoczęto podnoszenie poziomu wody na świdnickim zalewie. „Już niebawem możliwe będzie pływanie...

Rozpoczęto podnoszenie poziomu wody na świdnickim zalewie. „Już niebawem możliwe będzie pływanie na łódkach i kajakach”

3

Zarządzające zalewem Witoszówka Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie” oficjalnie potwierdziło zakończenie prac naprawczych prowadzonych przy zaporze zbiornika. – Dzięki wykonanym pracom modernizacyjnym będzie można sukcesywnie podnosić poziom wody w akwenie – deklaruje Anna Tarka z „Wód Polskich”.

W piątek 7 maja o godz. 11.00 przedstawiciele Wód Polskich w Legnicy przystąpili komisyjnie do odbioru wyremontowanych stalowych zamknięć na zbiorniku Witoszówka II. Po zakończonych działaniach odbiorowych i sprawdzających rozpoczęto systematyczne podnoszenie poziomu wody. Dzięki temu już niebawem możliwe będzie pływanie po wodach Witoszówki na łódkach i kajakach – informuje Anna Tarka, rzecznik prasowa Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu – PGW „Wody Polskie”.

Jak tłumaczy, zbiornik do końca 2017 roku był administrowany przez Dolnośląski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych i przez ponad 40 lat nie przeprowadzano na nim gruntowych remontów. – Jego obecny stan wymaga przeprowadzenia niezbędnych prac modernizacyjnych, co potwierdziła pięcioletnia kontrola okresowa zapory czołowej, wykonana przez Centrum Technicznej Kontroli Zapór Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego w 2020 roku. Taki sam nakaz nałożył również Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego w obawie przed poważnym zagrożeniem awarii budowli. Z tego powodu w połowie 2020 roku Wody Polskie w Legnicy, w porozumieniu z Polskim Związkiem Wędkarskim, wykonały awaryjne sukcesywne obniżenie lustra wody, do minimalnego poziomu bezpiecznego dla dalszego bytowania organizmów wodnych. Działanie było podyktowane względami bezpieczeństwa, ponieważ zły stan techniczny obiektu groził katastrofą budowlaną. Remont stalowych zamknięć budowli zrzutowej to pierwszy z niezbędnych etapów realizacji prac – wyjaśnia Tarka.

Aktualnie Wody Polskie prowadzą procedury zmierzające do opracowania dokumentacji przetargowej na wykonanie kompleksowego projektu remontu zbiornika – dodaje rzecznik.

/mn/

Poprzedni artykułRowerowe ABC. Policja przypomina o zasadach bezpieczeństwa
Następny artykułŚwidnica wczoraj i dziś. Ul. Westerplatte