Strona główna 0_Slider Punkt szczepień na lodowisku wystartował. Są jednak problemy

Punkt szczepień na lodowisku wystartował. Są jednak problemy

3

Wszystko zostało perfekcyjnie przygotowane i dzisiaj punktualnie o 8.00 Lidia Chodur jako pierwsza przyjęła szczepionkę w świdnickim Punkcie Szczepień Powszechnych, który został utworzony na lodowisku przy ul. Śląskiej. Na dzień dobry przyszły jednak złe wiadomości. Do punktu w przyszłym tygodniu trafi 800 szczepionek firmy Johnson&Johnson mniej niż planowano.

Punkt powstał z inicjatywy lokalnego samorządu. Z miejskiego budżetu na jego utworzenie wydano 117 tysięcy złotych, z puli rządowej na takie miejsca przeznacza się tylko 5 tysięcy złotych dotacji. Lodowisko zostało dostosowane do szczepienia na 5 stanowiskach, tutaj także działa telefoniczna rejestracja i punkt informacyjny, a funkcjonowanie punktu jest możliwe dzięki wielu wolontariuszom. Obsługę punktu wyspecjalizowana kadra medyczna z przychodni “Eskulap”. Chętni będą tutaj szczepieni preparatami form Pfizer i Johnson&Johnson.

Zainteresowanie szczepieniami na lodowisku było ogromne. Przeznaczone dla punktu 2,5 tysiąca dawek na maj zostało „zaklepanych” błyskawicznie. – Jesteśmy uzależnieni od harmonogramów i dostaw szczepionek, na co nie mamy żadnego wpływu. Tym bardziej przykre jest, że właśnie otrzymaliśmy informację o zmniejszeniu dawek szczepionki Johnson&Johnson o 800. Musieliśmy pacjentom zarejestrowanym na przyszły tydzień odwołać szczepienia i nie mamy możliwości wyznaczenia nowej daty. Musimy poczekać na harmonogram na czerwiec – mówi Piotr Pamuła, koordynator punktu. Niewykluczone, że w kolejnych tygodniach do punktu trafi więcej szczepionek. Na lodowisku może być wykonywanych 500 szczepień dziennie.

Szczepienia będą się odbywały od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 19.00 oraz w soboty od godz. 8.00 do 14.00. W tych samych godzinach będzie działała infolinia – 74 66 22 779. Zarejestrować można się również przez e-rejestrację (pacjent.gov.pl), infolinię – 989, czy też wysyłając sms o treści „SzczepimySie” na numer telefonu 664 908 556 lub 880 333 333.

Od końca stycznia 2021 roku w punktach prowadzonych w powiecie świdnickim przez przychodnie zaszczepiono 36 059 osób, w tym 11 175 w pełni. Nie każda z zaszczepionych osób jest mieszkańcem powiatu.

Według danych GUS z 2017 roku w powiat świdnicki ma 158 392 mieszkańców.

/asz/mn/

Poprzedni artykułZderzenie auta osobowego z motorowerem
Następny artykułKotka szuka kochającego domu