29 maja 2021 roku przypada 411. rocznica urodzin Marii Kunic. Z tej okazji przed Muzeum Dawnego Kupiectwa zaprezentowana zostanie wystawa plenerowa, odbędzie się wykład poświęcony świdnickiej astronom oraz astronomii siedemnastowiecznej Europy, a w holu muzeum będzie można podziwiać dwutomowy egzemplarz dzieła „Urania propitia”.

Słynna astronom urodziła się 29 maja 1610 w Świdnicy. Przyszła na świat w rodzinie miejskiego lekarza Henryka Kunica, który przybył do Świdnicy około 1607 roku i zamieszkał w domu “Pod Złotym Chłopkiem”. Maria drogą samokształcenia opanowała siedem języków, swobodnie wypowiadała się w muzyce, malarstwie i poezji. Zdobyła fachową wiedzę w zakresie medycyny i farmacji, ale to co ją najbardziej zainteresowało to astronomia i matematyka. Wraz z mężem Eliasem von Löwen zajęła się najważniejszym problemem ówczesnej astronomii, jakim była debata nad budową wszechświata. Pisząc, że Słońce jako ster nieba jest wskaźnikiem czasu i ruchu opowiedziała się po stronie Kopernika. Dzięki badaniom astronomicznym opartym na matematycznych obliczeniach bez użycia logarytmów poprawiła i uprościła słynne Tablice Rudolfińskie Keplera. Prowadziła kilkuletnią korespondencję z Janem Heweliuszem, a następnie z francuskim astronomem Ismaëlem Boulliau, doradcą Ludwika XIV w sprawach nauki.
Prawie całe życie Marii przypadło na okres wojny trzydziestoletniej (1618-48), która zmusiła jej rodzinę do opuszczenia Świdnicy na zawsze i emigracji do Byczyny, a następnie do Ołoboku w Polsce. Tam też zostało napisane, wydane w Oleśnicy w dniu urodzin Marii 29 maja 1650 roku dzieło “Urania propitia”, czyli astronomia przybliżona czytelnikowi, która przyniosła astronomce europejską sławę. Fenomen śląskiej Pallas współcześnie budzi, także w naukowych kręgach, coraz większe zainteresowanie. Jej postać weszła na stałe do zbiorowej tożsamości współczesnych świdniczan, a ławeczka z nią, stojąca na świdnickim Rynku, jest jedną z atrakcji turystycznych miasta.
W sobotę, 29 maja przypada 411. rocznica urodzin Marii Kunic. Z tej okazji Muzeum Dawnego Kupiectwa zaprasza na:
• Okolicznościową wystawę plenerową „Maria Cunitia”
Miejsce: przy ławeczce z Marią Kunic, obok wejścia głównego do Muzeum Dawnego Kupiectwa
28.05.2021 – 6.06.2021
• Wykład „Maria Cunitia i Elias von Loewen a astronomia siedemnastowiecznej Europy” prof. Jarosława Włodarczyka z Instytutu Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie
Miejsce: I piętro, Muzeum Dawnego Kupiectwa
29.05.2021 r. godz. 12.00
• Możliwość obejrzenia dwutomowego egzemplarza „Łaskawej Uranii” autorstwa Marii Kunic
Miejsce: parter, Muzeum Dawnego Kupiectwa.
28.05.2021 – 6.06.2021
• „Spotkaj się z Marią Kunic” historyczne impresje przygotowane przez Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych „SRH Świdnica”
Miejsce: Rynek 37, przy głównym wejściu do Muzeum Dawnego Kupiectwa
6.06.2021 r. godz. 12.00

/Muzeum Dawnego Kupiectwa, opr. mn/

![Wiek nie musi być przeszkodą! Najaktywniejsi uczestnicy programu „Senior na start” nagrodzeni [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/12/gala-finalowa-III-edycji-Senior-na-start-2025.12.03-46-238x178.jpg)

![Dwóch nowych policjantów złożyło ślubowanie [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/12/nowi-policjanci-KPP-Swidnica-2025.12.02-4-100x75.jpg)

![Świdniccy strażacy pomagali gasić pożar budynku gospodarczego w Sadach Górnych [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/12/page-4-100x75.jpg)



![Muzyczna uczta w Barokowym Zakątku. Wygraj zaproszenia na koncerty! [KONKURS]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/11/Petra-Matejova-podczas-Dni-Muzyki-Kameralnej-2025.11.16-2-100x75.jpg)
![Koncert Ponad Chmurami z kwartetem smyczkowym już jutro w Świdnicy [ROZWIĄZANIE KONKURSU]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2025/11/Ponad-Chmurami-z-kwartetem-3-100x75.jpg)