Strona główna Artykuł sponsorowany Mikromieszkania – nowy trend zyskuje na popularności

Mikromieszkania – nowy trend zyskuje na popularności

0

Mikromieszkania to niewielkie lokale o wielkości od kilku do około 30 metrów kwadratowych. Jest to stosunkowo nowa kategoria mieszkań w Polsce, która jednak od lat z powodzeniem podbija rynek nieruchomości za granicą, trafiając w potrzeby osób rozpoczynających życie w dużym mieście. Na czym polega trend i dlaczego zyskuje na popularności w dobie pandemii?

Zainteresowanie mikromieszkaniami na przestrzeni ostatnich lat sukcesywnie rośnie. Najczęściej na taki zakup decydują się rodzice, których dziecko rozpoczyna studia w innym, dużym mieście. Możliwość mieszkania w nowym lokalu, wyposażonym w niezbędne meble i sprzęt, często wygrywa m.in. z mieszkaniem w akademiku lub pokoju w mieszkaniu studenckim. Niewielki metraż sprawia, że nawet bardzo atrakcyjne pod względem lokalizacji lokale znajdują się w zasięgu finansowym większości z nas. Zakup mikromieszkania to również dobra inwestycja z myślą o lokacie kapitału na przyszłość.

Mikromieszkania dla studentów

O rosnącej popularności sektora mikromieszkań decyduje dobre dopasowanie oferty do potrzeb osób młodych, które rozpoczynają samodzielne życie w obcym, najczęściej dużym mieście. Jak wynika z raportu Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości, studenci najchętniej wybierają lokum o wyższym standardzie, położone w centrum miasta lub blisko uczelni. Są to dokładnie te same argumenty, które decydują o popularności kawalarek. Mikromieszkania są więc atrakcyjną alternatywą, a przy tym spełniają wszelkie cechy mieszkania inwestycyjnego, które można w przyszłości przeznaczyć na najem krótkoterminowy turystom lub odsprzedać ze sporym zyskiem.

Mikromieszkania na cele inwestycyjne

Szczególnie ta ostatnia kwestia sprawia, że mikromieszkania cieszą się zainteresowań wśród osób planujących zakup mieszkania na cele inwestycyjne. Ceny małych mieszkań i lokali pozostają stabilne i mimo globalnego kryzysu gospodarczego, można liczyć na zwroty na poziomie 3-4% w skali roku. Jest to nieporównywalnie lepsza lokata oszczędności niż kapitał w banku lub niepewne obligacje, Eksperci nie mają również wątpliwości, że szczególnie w dużych miastach wartość nieruchomości będzie nadal rosła, a zapotrzebowanie na nieduże mieszkania pozostanie przynajmniej na tym samym poziomie.

Mikromieszkania w ofercie deweloperów

Z rosnącego popytu na mikromieszkania zdają sobie sprawę deweloperzy w Świdnicy – https://rynekpierwotny.pl/deweloperzy/s/swidnica/ oraz innych dużych miast, którzy w ofercie dostępnych do zakupu mieszkań, posiadają również lokale o niewielkim metrażu. Na zainteresowanie lokalami wpływają takie czynniki, jak rozsądne koszty zakupu oraz eksploatacji niewielkiego mieszkania oraz atrakcyjna lokalizacja.

Mikromieszkania powstają wszędzie tam, gdzie jest na nie potencjalne zainteresowanie. Kluczowe znaczenie ma więc bliskość uczelni, centrum miasta lub biznes parku. Osiedla cechują się wysokim standardem i nowoczesną architekturą, a wspólne tereny rekreacyjne zapewniają możliwość odpoczynku na świeżym powietrzu, co również ma znaczenie w przypadku lokali o niewielkim metrażu.

Materiał powstał we współpracy z portalem RynekPierwotny.pl 

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułJak utrzymać czystość w biurze? Poznaj narzędzia!
Następny artykułCo dalej z nieukończonym budynkiem hospicjum? Trzecie podejście do sprzedaży