Strona główna Polityka Kwiaty na cmentarzu żołnierzy radzieckich, matrioszka od konsula

Kwiaty na cmentarzu żołnierzy radzieckich, matrioszka od konsula

14

Prezydent Świdnicy spotkała się z Ivanem Kosonogovem, Konsulem Generalnym Rosji. Po rozmowach przyjęła chustkę i matrioszkę i wspólnie z przedstawicielem Federacji Rosyjskiej złożyła wieńce na świdnickim cmentarzu żołnierzy radzieckich.

Fot. fb prezydent Beaty Moskal-Słaniewskiej

Dziś ważne kilkugodzinne spotkanie z Ivanem Kosonogovem, Konsulem Generalnym Rosji. Otrzymałam piękny upominek – tradycyjną, rosyjską chustę i piękną matrioszkę. Kto pamięta? – tak prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska opisała zdjęcie w chuście i z konsulem, zamieszczone na portalu społecznościowym.

„Oficjalnym celem rosyjskiego dyplomaty była wizyta na Cmentarzu Żołnierzy Radzieckich oraz wspólne złożenie kwiatów przy pomniku i grobach poległych czerwonoarmistów.  Nekropolia żołnierzy radzieckich w Świdnicy jest pod opieką miasta. Od lat Urząd Wojewódzki na podstawie ustawy o grobach i cmentarzach wojennych, a także umowy  między  Rządem Rzeczypospolitej Polskiej, a Rządem Federacji Rosyjskiej o grobach i miejscach pamięci ofiar wojen i represji z 1994 r. przekazuje do budżetu miasta dotację w celu utrzymania tego miejsca pamięci w należyty sposób.

Cieszę się, że na kilka dni przed Narodowym Dniem Zwycięstwa przedstawiciel rosyjskiej administracji odwiedził cmentarz i złożył razem ze mną kwiaty. To miejsce szczególnej pamięci. Miejsce, w którym spoczęli często bardzo młodzi ludzie, oderwani od domu, ojczyzny… Co roku odwiedzam ten cmentarz z koleżankami i kolegami, składamy tu kwiaty. Stoję przy tych kamiennych tablicach myśląc między innymi o matkach, takich samych przecież jak ja, które nigdy nie miały już zobaczyć swoich synów – mówi, prezydent Beata Moskal-Słaniewska.

Rosyjski dyplomata zwiedził także największe atrakcje turystyczne Świdnicy. Był w Kościele Pokoju, gdzie miał okazję wysłuchać mini koncertu na tamtejszych organach w wykonaniu Macieja Batora. Zwiedził także Rynek skąd przeszedł pieszo do Katedry. Tych kilka intensywnych godzin spędzonych w naszym mieście zrobiło na Konsulu Generalnym Rosji bardzo dobre wrażenie. Dyplomata obiecał, że nie była to jego ostatnia wizyta w Świdnicy.” – informuje Urząd Miejski w Świdnicy. czego dotyczyły rozmowy, nie podano.

Od lat w rocznicę zakończenia II wojny światowej kwiaty na cmentarzu składają członkowie i sympatycy SLD. W 2019 roku ten punkt został po raz pierwszy w historii włączony do oficjalnego miejskiego programu obchodów świąt majowych. Po raz pierwszy w najnowszej historii na cmentarzu pojawił się konsul rosyjski.

Fot. UM w Świdnicy

Do wizyty doszło w czasie, gdy Polska solidaryzuje się ze Stanami Zjednoczonymi i krajami Unii Europejskiej, które poprzez kroki dyplomatyczne i sankcje sprzeciwiają się nieprzyjaznym działaniom Rosji. Chodzi m.in. o ingerowanie Rosji w wybory w USA i konflikt na Ukrainie. Unijne kraje, w tym Polska, w kwietniu wydaliły część pracowników ambasad. Najwięcej, bo aż 18 osób, zostało wydalonych z Czech, co MSZ tego kraju wyjaśniał uzasadnionym podejrzeniem w sprawie wybuchów w składach amunicji w 2014 roku, za którymi miał stać rosyjski wywiad wojskowy.

Europa i USA sprzeciwiają się również represjom, które dotknęły rosyjskiego opozycjonistę Aleksieja Nawalnego.

/asz/

Poprzedni artykułW sobotę czas na Środę
Następny artykułSą serca, jest i jabłko na nakrętki