Strona główna 112 Jak zabezpieczyć działkę przed włamaniem i kradzieżą? Policjanci radzą

Jak zabezpieczyć działkę przed włamaniem i kradzieżą? Policjanci radzą

2

Wiosna to czas kiedy chętnie przebywamy na świeżym powietrzu, pracując i odpoczywając na działce. Niestety to też czas, w którym uaktywniają się również złodzieje, których łupem padają torebki, telefony czy pozostawione w altanach elektronarzędzia – przypominają świdniccy policjanci.

Policjanci apelują o czujność i odpowiednie zabezpieczenie posesji, a wszystko po to, aby ograniczyć do minimum ryzyko włamania i kradzieży.

  • Wychodząc z altany czy komórki znajdującej się na działce należy dokładnie zamknąć drzwi i okna.
  • Pod żadnym pozorem nie wolno zostawiać kluczy pod wycieraczką, na parapecie czy w innej tego typu „kryjówce”.
  • Najlepiej nie pozostawiać wewnątrz wartościowych przedmiotów czy też drogiego sprzętu. Dobrze jest sporządzić listę przechowywanych w altanie przedmiotów, zanotować ich cechy charakterystyczne oraz numery fabryczne, a w miejscu niewidocznym oznakować sprzęt w sposób wiadomy tylko dla właściciela (w przypadku kradzieży łatwiej będzie rozpoznać i udowodnić, że przedmioty są naszą własnością).
  • Niezastąpiona jest również sąsiedzka czujność. Zainteresujmy się nieznajomymi, którzy wchodzą na teren ogródków. Zwracajmy uwagę na hałasy, wynoszenie mebli lub sprzętów przez obce osoby, którym nie towarzyszy nikt ze znanych nam sąsiadów.
  • Nie zapominajmy, że złodziej może wejść na działkę także wtedy, gdy przebywają na niej działkowicze i korzystając z okazji niepostrzeżenie ukraść pozostawione w otwartych altanach torebki, telefony czy portfele.

Gdy mimo zachowania wszystkich środków ostrożności zorientujemy się, że w naszej altanie doszło do włamania czy kradzieży nie dotykajmy niczego, opuśćmy pomieszczenie i o zaistniałym fakcie poinformujmy policję. Sprawdzenie, co zginęło lub co zostało uszkodzone może spowodować zatarcie śladów, które pozostawił przestępca i może to w dużym stopniu utrudnić pracę policjantów w ustaleniu sprawcy tej kradzieży.

Świdniccy policjanci apelują również o niezwłoczne przekazywanie wszelkich informacji na temat osób oferujących sprzedaż elektronarzędzi niewiadomego pochodzenia – w szczególności, gdy mamy podejrzenia, że oferowane przedmioty mogą pochodzić z przestępstwa (np. ich cena jest niewspółmierna do wartości sprzętu).

/KPP Świdnica, opr. mn/