Strona główna Wydarzenia Świdnica Diecezja świdnicka z nowym herbem

Diecezja świdnicka z nowym herbem

2

7 maja zaprezentowano nowy herb diecezji świdnickiej. Do tej pory diecezja posługiwała się herbem pierwszego biskupa świdnickiego.

Podczas zorganizowanej w piątek konferencji prasowej, nie tylko pokazano nowy herb diecezji, ale i wyjaśniono jego znaczenie. – Praca zespołu, który został powołany przez bp. Marka Mendyka, skupiła się przede wszystkim na doborze symboli, emblematów, które miały się znaleźć na tarczy herbowej. Poprzez poszczególne obrazy chcieliśmy symbolicznie pokazać najważniejsze cechy diecezji. W dodatku musiały one być zgodne ze sztuką heraldyczną tak, by większości ludzi kojarzyły się z tym samym – rozpoczął prezentację symboliki Wacław W. Szetelnicki, historyk Śląska.

Dalej opisywał kolejne pola wyjaśniając nawiązania do św. Jana Pawła II, który utworzył diecezję świdnicką, św. Stanisława – jej patrona i Piastów śląskich, do których ziemie diecezji niegdyś należały. – W swojej stylistyce i artystycznym wyrazie na przestrzeni wieków piastowski orzeł ewoluuje przybierając różne formy. Wraz z upływem czasu w dziejach historii i kultury staje się herbem bezspornie kojarzącym się z Dolnym Śląskiem. Występuje także jako godło w heraldyce kościelnej zarówno w herbie Archidiecezji Wrocławskiej, jak i rządców samej diecezji oraz archidiecezji, biskupów i kardynałów – zauważył współtwórca herbu.

Konferencję prasową wykorzystano również do zaprezentowania nowej szaty graficznej strony internetowej diecezji.

/Diecezja Świdnicka, opr. mn/

Poprzedni artykułPonad 500 nowych zakażeń na Dolnym Śląsku. Jaka sytuacja w powiecie świdnickim?
Następny artykułChcą sprzedać imponujący dawny szpital Zakonu Maltańskiego