Strona główna 0_Slider Alarm przeciwpowodziowy w gminie Marcinowice, ostrzeżenie przed kolejnymi opadami i wezbraniami na...

Alarm przeciwpowodziowy w gminie Marcinowice, ostrzeżenie przed kolejnymi opadami i wezbraniami na rzekach [FOTO]

0

Ponad dwadzieścia razy interweniowali dotychczas strażacy w związku z intensywnymi opadami deszczu występującymi od środy na terenie powiatu świdnickiego. Alarm przeciwpowodziowy ogłoszono w gminie Marcinowice. Synoptycy zapowiadają na czwartek kolejne opady, a także ostrzegają przed wezbraniami z przekroczeniem stanów ostrzegawczych na rzekach.

zdjęcie udostępnione przez Urząd Gminy Świdnica

Od wczoraj odnotowaliśmy 24 zdarzenia związane z opadami, które głównie dotyczyły podtopień budynków mieszkalnych, gospodarczych. Najbardziej ucierpiały miejscowości w gminie Marcinowice: Zebrzydów, Strzelce, a w gminie Świdnica: Miłochów i Jagodnik. Jedno z poważniejszych zdarzeń miało miejsce w Żarowie [przy ul. Krasickiego – red.], gdzie woda – najprawdopodobniej z kolektora burzowego – wypłukała ziemię, doprowadzając do jej zapadnięcia – mówi Łukasz Grzelak z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy. Strażacy interweniowali w ostatnich godzinach również w Świdnicy, Gogołowie, Jaworzynie Śląskiej, Kątkach, Piotrowicach Świdnickich, Wirach i Pszennie.

Jak potwierdzają przedstawiciele Urzędu Gminy Świdnica, w związku z intensywnymi opadami deszczu i burzami odnotowano liczne podtopienia, m.in. w Pszennie, Jagodniku i Miłochowie. – To właśnie do zdarzenia w Miłochowie zadysponowano 3 jednostki OSP (Grodziszcze, Witoszów i Gogołów). Użyto pompy dużej wydajności HL-150 (3200 l/min) aby zwiększyć przepływ wody przez rów melioracyjny i uchronić przed zalaniem niżej położone budynki mieszkalne – przekazali urzędnicy.

W czwartek na rzekach regionu przekroczenie stanu ostrzegawczego odnotowano jedynie na Bystrzycy. Zgodnie ze wskazaniami stacji pomiarowej w Kraskowie, o godzinie 7.10 poziom wody wynosił tam 230 cm, przekraczając stan ostrzegawczy o 30 cm.

W związku z sytuacją na rzekach oraz dalszymi opadami zapowiadanymi na czwartek, wójt Stanisław Leń wprowadził alarm przeciwpowodziowy na terenie gminy Marcinowice i zaapelował do mieszkańców o zabezpieczenie dobytku. – Ze względu na pogarszającą się sytuację powodziową oraz prognozowanymi przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej intensywnymi opadami deszczu, Wójt Gminy Marcinowice wprowadza alarm przeciwpowodziowy. Mieszkańców prosimy o zabezpieczenie swojego dobytku przed lokalnymi podtopieniami oraz o śledzenie alertów pogodowych. Przypominamy, iż wszelkie przypadki zagrożeń powodziowych należy zgłaszać do: 1) Urząd Gminy w Marcinowicach, tel. 74/85-85-226, wew. 33, 2) Wójt Gminy Marcinowice, całodobowy numer telefonu: 518-421-632. W przypadku zagrożenia zdrowia lub życia można również korzystać z telefonów alarmowych 112 oraz 998 – przekazano w komunikacie wydanym przez Urząd Gminy.

Raport gminy Marcinowice z godziny 4.50: Na obecną chwilę poziom rzeki na wodowskazach w Zebrzydowie, Szczepanowie i Strzelcach utrzymuje się na wysokim poziomie. Rzeka miejscowo wystąpiła z koryta w Zebrzydowie. Lokalne podtopienia mają miejsce od wczorajszego wieczora. Głównie spowodowane są wodą spływająca z pól i ulic. W wyniku ulewnych deszczy najbardziej ucierpiały Wiry, Kątki, Zebrzydów i Wirki.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał kolejne ostrzeżenie pogodowe dla regionu. – Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu od 20 mm do 25 mm, lokalnie do 35 mm oraz porywy wiatru do 70 km/h. Miejscami grad – informuje Krzysztof Salanyk, synoptyk IMGW-PIW. Ostrzeżenie I stopnia dla powiatu świdnickiego obowiązywać będzie od godziny 12.00 do północy.

Od nocy obowiązuje z kolei alert hydrologiczny II stopnia wydany przez Biuro Prognoz Hydrologicznych we Wrocławiu. – W obszarach występowania opadów burzowych wstępują gwałtowne wzrosty stanów wody i lokalne podtopienia. Lokalnie w zlewniach Nysy Kłodzkiej, Ślęzy, Bystrzycy i Kaczawy występują przekroczenia stanów ostrzegawczych i alarmowych. Miejscami możliwe są dalsze wzrosty stanów wody. Uwagi: Informacja wydana w związku z prognozowanymi opadami o charakterze burzowym, które występują lokalnie. Ze względu na swój charakter, intensywny, punktowy opad, w miejscu jego wystąpienia może spowodować potencjalne zagrożenie hydrologiczne ze strony mniejszych rzek, jak i lokalne podtopienia (głównie na obszarach miejskich) – przekazał Leszek Jelonek z IMGW.

/mn/

fot. UG Marcinowice, UG Świdnica, OSP Grodziszcze

Poprzedni artykułRzeka pod wiaduktami, zalane piwnice [FOTO]
Następny artykułMiejski Ośrodek Pomocy Społecznej: złóż wniosek o 500+ do końca czerwca