Strona główna 112 26 kierowców ukaranych mandatami podczas policyjnej akcji

26 kierowców ukaranych mandatami podczas policyjnej akcji

0

40 wykroczenia popełnione przez kierujących stwierdzono podczas policyjnej akcji „niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”, którą przeprowadzono we wtorek na drogach powiatu świdnickiego.

W trakcie działań prowadzonych na terenie powiatu świdnickiego i całego województwa dolnośląskiego policjanci zwracali szczególną uwagę na bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów. – Cyklicznie prowadzone takie akcje mają na celu zmniejszenie liczby zdarzeń drogowych oraz uświadomienie uczestnikom ruchu drogowego, jakie zagrożenia niesie za sobą nie przestrzeganie przepisów ruchu drogowego – tłumaczy Magdalena Ząbek ze świdnickiej policji.

W trakcie prowadzonych działań policjanci wydziału ruchu drogowego świdnickiej komendy ujawnili 40 wykroczeń popełnionych przez kierujących pojazdami wobec pieszych, policjanci skontrolowali 49 pojazdów i nałożyli 26 mandatów karnych.

Policjanci przypominają, że niechronieni uczestnicy ruchu drogowego są najbardziej narażeni na skutki wypadków. Apelują przy tym o stosowanie się do przepisów ruchu drogowego. – Przypominamy, że kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, powinien zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Ponadto, jeśli skręca w drogę poprzeczną jest zobowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża. Zasada szczególnej ostrożności i obowiązek ustąpienia pierwszeństwa rowerowi znajdującemu się na przejeździe dotyczy również kierującego pojazdem zbliżającym się do przejazdu dla rowerzystów. Ponadto, gdy skręca w drogę poprzeczną jest zobowiązany ustąpić pierwszeństwa rowerzyście jadącemu na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze dla rowerów lub innej części drogi, którą zamierza opuścić – przypomina Ząbek.

Apelujemy także do niechronionych uczestników ruchu drogowego o rozsądek na drodze oraz używanie elementów odblaskowych w trosce o własne bezpieczeństwo nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale na wszystkich nieoświetlonych drogach, także w obszarze zabudowanym. Korzystanie z elementów odblaskowych kilkukrotnie zwiększa widoczność pieszych oraz rowerzystów, przez co kierujący pojazdem ma więcej czasu na wykonanie manewru wymijania bądź hamowania – zwraca uwagę rzecznik KPP Świdnica.

/KPP Świdnica, opr. mn/

Poprzedni artykułKino w Świdnicy otwarte już od piątku. Sprawdź repertuar Cinema3D
Następny artykuł30-latek obmacywał nastolatki w sklepie. Mężczyzna trafił do aresztu